آمریکا اسامی دانشمندان هسته‌ای تحریم شده جمهوی اسلامی را منتشر کرد

0
170

در حالی که مقام‌های ایرانی، چینی و نیز برخی از چهره‌های دموکرات در آمریکا خواهان تعلیق تحریم های جمهوی اسلامی به خاطر شیوع کرونا شده‌اند، دولت دونالد ترامپ تحریم های تازه‌ای را بر سر برنامه هسته ای علیه جمهوری اسلامی وضع کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه (۱۸ مارس) در تازه ترین بیانیه خود اسامی پنج نفر از افراد تازه تحریم شده را اعلام کرده که می گوید متخصصان هسته ای طرح “آماد” بوده اند.

اسرائیل و آمریکا جمهوی اسلامی را متهم کرده اند که جمهوی اسلامی تا پیش از سال ۲۰۰۴ میلادی با به اجرا گذاشتن یک طرح محرمانه به نام “آماد” در پی تولید سلاح هسته ای بوده است. جمهوی اسلامی با رد این اتهام بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید دارد.

بنا بر بیانیه مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا پنج دانشمند هسته ای جمهوی اسلامی عبارتند از محمد مهدی هدوی، کامران دانشجو، عارف بالی لاشک، مهدی تهرانچی و علی مهدی پور عمرانی.

آقای پومپئو روز سه شنبه (۱۷ مارس) از تحریم این افراد خبر داده اما نام های آنها را منتشر نکرده بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه جدیدش به افرادی که در برنامه های نظامی حساس جمهوی اسلامی کار می کنند هشدار داده که از خطرات مالی و پیامدهای اعتباری فعالیت های خود آگاه باشند.

دولت دونالد ترامپ که در ماه مه ۲۰۱۸ میلادی از توافق هسته ای (برجام) خارج شد همچنان بر ادامه خط مشی فشار حداکثری بر تهران تاکید دارد و هدف آن را تغییر سیاست های جمهوی اسلامی از جمله در منطقه می خواند.

به گزارش بی بی سی؛ واشنگتن روز سه شنبه این هفته همچنین چند شرکت عمدتا غیر ایرانی را به دلیل ارتباط با صنایع پتروشیمی جمهوی اسلامی به فهرست تحریم‌ها خود اضافه کرد.