دانلود جعبۀ سیاه هواپیمای سرنگون شدۀ اوکراین برای مدت نامعلومی به تعویق افتاد

0
189

دولت کانادا تایید کرد که به دلیل شیوع کرونا و ناممکن شدن سفر تیم‌های کارشناسی، از جمهوری اسلامی خواسته است تا پروسۀ دانلود و تجزیه و تحلیل داده‌های ثبت شده در جعبه سیاه هواپیمای اوکراینیِ سرنگون شده در آسمان ایران را به تعویق بیندازند.

حسن رضایی‌فر رئیس تیم تحقیقات جمهوری اسلامی در این پرونده، پیش از این با فرستادن ایمیلی به شبکه خبری CBC کانادا اعلام کرده بود که از نمایندگان هشت کشوری که در این پرونده دخیل هستند دعوت کرده به آزمایشگاهی در اروپا سفر کنند تا با حضور آنها روند دانلود و پردازش داده‌های جعبه سیاه آغاز شود. اما به دلیل شیوع ویروس کرونا و موانعی که در انجام سفرهای بین‌المللی بوجود آمده است، مدعوین خواستار به عقب افتادن روند دانلود اطلاعات جعبه سیاه شده‌اند.

کتی فاکس، رئیس هیأت ایمنی حمل و نقل کانادا تایید کرد که دوشنبۀ گذشته با مقامات جمهوری اسلامی تماس داشته است. وی افزود کشورها اصرار دارند که حتما نمایندگان خودشان در آزمایشگاه برای دانلود داده‌های جعبه سیاه حضور داشته باشند؛ اما در حال حاضر انجام چنین سفری غیرممکن است.

او همچنین گفت: «به این ترتیب دانلود و آنالیز داده‌های ثبت شده باید تا زمانی که شرایط به اندازه کافی بهبود بیابد که امکان سفر ایمن فراهم شود، به تاخیر بیفتد… اما در حال حاضر نمی‌توان پیش‌بینی کرد که مدت این تاخیر چقدر خواهد بود.»

هواپیمای خطوط هوایی اوکراین با شماره پرواز PS752 هشت ژانویه (۱۸ دی) فرودگاه بین‌المللی تهران را به مقصد کی‌یف ترک کرد، اما لحظاتی پس از برخاستن از باند، با اصابت دو موشک پدافند سپاه پاسداران جمهوری اسلامی سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن که از ۵ ملیت مختلف بودند، کشته شدند.

ایران درنهایت با سه روز تاخیر علت این حادثه را خطای انسانی اعلام کرد و مسئولیت آن را پذیرفت اما با وجود آنکه توانایی بازخوانی جعبه سیاه هواپیما را نداشت، برای مدت‌ها حاضر به تحویل آن به یکی از کشورهای دارای تخصص در این زمینه نیز نشد.

توافق برای برگزاری نشستی با حضور نمایندگان هشت کشور درگیر در این پرونده (ایالات متحده، اوکراین، سوئد، افغانستان، بریتانیا، فرانسه، آلمان و کانادا)، سرانجام پس از ماهها فشار جامعه بین‌الملل بر جمهوری اسلامی ممکن شده بود.

دفتر نخست وزیری کانادا اعلام کرد که این کشور همچنان به فشارهای خود بر جمهوری اسلامی برای داشتن شفافیت، مسئولیت پذیری و اجرای عدالت در قبال خانواده‌های قربانیان این حادثه ادامه خواهد داد.

سخنگوی فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا گفت: «کانادا کار با دیگر اعضای گروه هماهنگی بین‌المللی را ادامه خواهد داد تا این اطمینان حاصل شود که جمهوری اسلامی به تعهدات بین‌المللی خود از جمله اجرای عدالت در قبال خانواده قربانیان این حادثه غم‌انگیز عمل می‌کند.»

قرار است هفته آینده خانواده‌های قربانیان این حادثه در کانادا با رالف گودال، وزیر پیشین امنیت اجتماعی و مشاور جدید دولت کانادا برای پیگیری عواقب سرنگونی پرواز ٧۵٢ شرکت هواپیمائی اوکراین دیدار و درباره نگرانی‌های خود درباره این پرونده گفتگو کنند.

یورونیوز نوشت؛ حسن رضایی‌فر، رئیس تیم تحقیقات جمهوری اسلامی اعلام کرده است که قصد دارد گزارش نهایی این حادثه را قبل از برگزاری اولین سالگرد وقوع آن تهیه و اعلام کند.