یمن طرح آتش بس ایران را نپذیرفت

0
114

دولت یمن، با طرح ارائه شده از سوی ایران برای پایان دادن فوری به درگیریها موافقت نکرد و آن را رد نمود. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، هفته گذشته طرحی ۴ ماده ای به سازمان ملل متحد پیشنهاد نمود.
راجح بادی، سخنگوی دولت یمن، به خبرگزاری رویترز گفته است “کشورش طرح ابتکاری ایران را نمی پذیرد” زیرا به گفته او هدف ایران از این پیشنهاد تنها “مانور سیاسی” بوده است.

پیشنهاد ایران که از سوی محمد جواد ظریف به سازمان ملل متحد ارایه شده است خواهان “توقف فوری حملات نظامی خارجی، ارسال کمک‌های بشردوستانه، از سرگیری گفتگوی ملی با مشارکت همه احزاب سیاسی، و تشکیل دولت فراگیر وحدت ملی در یمن” شده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از همین خبرگزاری می افزاید: دیپلماتهای کشورهای غربی و عربی نیز پیشنهاد ۴ ماده ای ایران را مورد استقبال قرار نداده اند.

عربستان سعودی به همراه کشورهای عربی متحدش در حاشیه خلیج فارس، از سه هفته قبل، مواضع شبه نظامیان حوثی و متحدان آنها در یمن را مورد حمله قرار داده است.

این کشور، جمهوری اسلامی را به دخالت در امور داخلی یمن و ارسال تسلیحات به شبه نظامیان شیعه حوثی متهم می کند. جمهوری اسلامی ایران این اتهامات را رد می کند.

سازمان ملل متحد، شمار آوارگان در یمن، از آغاز حملات هوایی از سوی عربستان سعودی و متحدانش را بیش از ١۵٠ هزار نفر اعلام کرده است. بر پایه همین گزارش دست کم ٧۵٠ نفر نیز تاکنون در این درگیریها جان خود را از دست داده اند.

حوثی های یمن از سپتامبر گذاشته توانستند کنترل بخشهائی از شهر صنعا، پایتخت یمن را بدست بگیرند. عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، ماه گذشته از صنعا به عدن درجنوب این کشور گریخت اما با پیشروی حوثی ها مجبور به ترک یمن شد و اکنون در عربستان سعودی به سر می برد.