وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت‌های اصلی فلزات جمهوری اسلامی و زیر‌مجموعه‌های خارجی آن را تحریم کرد

0
57

وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت‌های اصلی تولید فلزات جمهوری اسلامی و شرکت‌ها تابع و وابسته به آن را تحریم کرد. شرکت فولاد مبارکه و شرکت‌های تابع آن، شرکت خرید و فروش فولاد تارا که مقر آن در آلمان است، و شرکت آلومینیوم جنوب، در میان شرکت‌های تحریم شده هستند.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا که روز پنجشنبه پنجم تیر ماه منتشر شده آمده است: «شرکت فولاد مبارکه میلیون‌ها دلار به شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان – شرکتی که روابط نزدیکی با نیروی بسیج جمهوری اسلامی که تحت کنترل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بنیاد تعاون بسیج دارد – میلیون‌ها دلار پرداخت کرده است.»

استیون منوشن،‌ وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، نیز در این باره گفت:‌ «رژیم جمهوری اسلامی کماکان از سود حاصله از [شرکت‌های] تولیدکننده فلزات و ماموران فروش خارجی خود برای تامین مالی رفتار بی‌ثبات‌کننده در سراسر جهان استفاده می‌کند.»

شرکت فروش فولاد تارا در آلمان از شرکت‌ها وابسته به فولاد مبارکه است که حوزه معاملات اروپا را برعهده دارد. شرکت فولاد پاسیفیک اف‌زی‌ای در امارات متحده عربی نیز از دیگر شرکت‌های وابسته به فولاد مبارکه است. همچنین عمده شرکت فولاد متیل در ایران متعلق به شرکت فولاد مبارکه است.

اکنون همه این شرکت‌ها توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم کرده است.

صدای آمریکا گزارش داد؛ شرکت‌های تولید فلزات از جمله شرکت آلومینیوم جنوب، مجتمع فولاد جهان سیرجان، شرکت سنگ آهن مرکزی جمهوری اسلامی و شرکت تامین مهندسی و صنعتی گلوبال با مسئولیت محدود هم تحریم شده‌اند.