ماجرای هواپیمای ماهان بر فراز آسمان سوریه، رمزگشایی پیام آمریکا به خامنه‌ای؛ از نگاه فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعات و امنیت

0
678

در تاریخ سه‌شنبه ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ خورشیدی در دیدار نخست‌وزیر عراق و خامنه‌ای در تهران رهبر جمهوری اسلامی برای نَسَق ! گرفتن از الکاظمی نخست‌وزیر عراق، اشاره به کشته شدن سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس کرد و آن را یک نمونه از نتیجه حضور آمریکایی‌ها در منطقه برشمرد و خطاب به نخست‌وزیر عراق افزود: آن‌ها میهمان شما را در خانه شما کشتند و صریحاً به این جنایت اعتراف کردند که این موضوع کوچکی نیست.

خامنه‌ای افزود: جمهوری اسلامی ایران هرگز این موضوع را فراموش نخواهد کرد و قطعاً ضربه متقابل را به آمریکایی‌ها خواهد زد.

در حقیقت این جملات تهدیدآمیز خامنه‌ای، تهدید مستقیم نخست‌وزیر عراق و واکنش خامنه‌ای به سخنان الکاظمی بود که به‌محض ورود به ایران در دیدار با شیخ حسن روحانی گفته بود: عراق به روابط متمایز و برجسته با ایران همراه با حفظ حاکمیت و عدم‌مداخله ! در امور داخلی خود مشتاق است.

آنچه بر فراز آسمان سوریه بر هواپیمای مسافری ماهان ایر گذشت یک عملیات روزانه و تکراری در سراسر منطقه خاورمیانه است. همان‌طور که ایران هواپیماها و کشتی‌های بیگانه را در فضای عملیاتی خودکنترل می‌کند، آمریکا نیز بر فراز عراق، سوریه و دیگر جاهایی که نیروهای مسلح اش پایگاه نظامی دارند دست به این کار می‌زند.

فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در خاورمیانه؛ سنتکام می‌گوید این بازرسی و شناسایی هوایی را منطبق بر اصول ایمنی انجام داده است؛ اما شیخ حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی هنوز معتقد است که کار اسرائیل بوده است

سنتکام اعلام کرد این کنترل هوایی را از فاصله یک کیلومتری هواپیمای ماهان انجام داده و از خلبان ایرانی درخواست اطلاعات کرده است، اما خلبان بی‌هیچ دلیلی در دادن اطلاعات تعلل کرده و به‌طور ناگهانی مسیر پروازی تعیین‌شده خود را با شیرجه به‌سوی ارتفاع پایین‌ تغییر داده که منجر به مصدوم شدن چند مسافر شده است.

شیرجه تند یک هواپیمای مسافری جای پرسش دارد؟ مگر خلبان نمی‌توانست مانند هر خلبان ورزیده دیگری به مکالمه عادی با دو جنگنده اف-۱۵ آمریکایی ادامه دهد؟ و مشکل را حل کند. باید بررسی شود که چرا خلبان دست به چنین عمل خطرناکی زده است و با جان صدها مسافر بازی کرده است. لطفاً قهرمان سازی نکنید.

یادمان نرفته که در تاریخ سی‌ام خردادماه ۱۳۹۹ کاپیتان امیر اسداللهی خلبان ماهان ایر ! باافتخار از کار خلاف و غیرقانونی خود به‌عنوان یک خلبان هواپیمای مسافری که مسئول حفاظت از جان دویست مسافر را به عهده داشته است، افشا کرد : خرداد سال ۱۳۹۲ قرار بود با هفت تُن ! بار ممنوعه ! به سمت دمشق پرواز کنیم. علاوه بر بار، تقریباً ۲۰۰ مسافر هم داشتیم که حاج قاسم یکی‌شان بود. کاپیتان اسداللهی سپس از رشادت سردار سلیمانی و چگونگی موفقیت در قاچاق این محموله ممنوعه که بی‌شک تجهیزات نظامی یود داد سخن داد. هرچند روز بعد رژیم اسلامی یک‌طرفه این سخنان خلبان امیر اسداللهی را تکذیب کرد ولی چه باور می‌کند که رژیم در مورد صداقت دارد.

امیر اسداللهی خلبان ماهان ایر گفته بود که سردار سلیمانی از دادن مدال افتخار به این خلبان سخن گفته بود. درصورتی‌که این خلبان بر اساس قوانین حقوقی هواپیمایی بین‌المللی، شریک جرم قاچاق تجهیزات ممنوعه نظامی و به خطر انداختن جان دویست مسافر است و باید گواهینامه خلبانی‌اش توقیف و از پروازش به‌عنوان خلبان جلوگیری و تسلیم دادگاه شود.

بیایم یک‌لحظه خود را جای آمریکا بگذاریم که می‌توانست هواپیما را در شرایط سقوط قرارداده و سپس اعلام کند که این پرواز ماهان ایر نیز حاوی چند تُن تجهیزات نظامی بود و در آسمان منفجرشده است.

ازنظر افکار عمومی مردم جهان، رژیم اسلامی ایران به یک حکومت تروریستی و حامی تروریسم معروف شده است. آمریکا هم با توسل به مصاحبه خلبان امیر اسداللهی که قاچاق تجهیزات نظامی ممنوعه را تأیید کرده بود حرف اش را بر کرسی می‌نشاند و آنچه مربوط به مردم ستم دیده ایران و اپوزیسیون خارج نشین می‌شد، در لعنت فرستادن به روح کشته‌شدگان سانحه هوایی ماهان ایر خلاصه می‌شد و می‌گفتند و هم‌اکنون نیز می‌گویند؛ با وضعیت اسفبار کنونی در لبنان، این عده اصلاً چه‌کاری در لبنان داشتند؟

بهتر است آقای خامنه‌ای توجه کند که هر حرفی از دهانش که اغلب بدون منطق و اصول حقوقی به ناگاه درمی‌آید با جان صدها ایرانی بازی می‌کند. گویا این آخوند پس از چهل سال حکومت و سیاست هنوز به این مسائل آشنا نشده است.

پاسخ آمریکا به عمق استراتژیک ادعایی جمهوری اسلامی در سوریه

این عملیات نظامی کنترل‌شده سنتکام، از سویی پاسخ قاطعی به ادعای نفوذ و اقتدار جمهوری اسلامی در سوریه و لبنان می‌باشد. آمریکای ترامپ، آمریکای دموکرات‌ها نیست بلکه سیستم ترامپ با این اقدام به جهانیان و طرفداران رژیم جمهوری اسلامی یادآور می‌شود که نفوذ و اقتدار ادعایی جمهوری اسلامی در سوریه به پایان رسیده است.

آمریکا با کنترل هواپیمای ماهان و همچنین بروز انفجارات و آتش‌سوزی‌های بزرگ در تأسیسات حیاتی ایران به جمهوری اسلامی هشدار می‌دهد که عمق استراتژیک ادعایی جمهوری اسلامی از سوریه و مدیترانه به حوالی تهران و نطنز منتقل‌شده است.

یادمان نرود که ده روز پیش سردار پاسدار باقری به سوریه سفر کرد و یک قرارداد مهم نظامی برای دفاع از سوریه و منافع جمهوری اسلامی ازجمله تأمین امنیت آسمان سوریه امضاء کرد.

آمریکا با کنترل هواپیمای ماهان ایر بر فراز آسمان سوریه به جمهوری اسلامی ثابت کرد که این قرارداد نظامی میان ایران و سوریه جنبه عملی ندارد، بلکه یک تبلیغات برای جمهوری اسلامی و رژیم بشار الاسد که مردمش دچار قحطی شده‌اند بیش نیست و مالک آسمان سوریه؛ همچنان آمریکا و اسرائیل می‌باشند، همان اسرائیلی که هواپیمای مجهز شناسایی روسیه را با بیش از هفده سرنشین بر فراز آسمان سوریه واژگون کرد و روسیه و آقای پوتین هم فقط تأسف خوردند.

۲۴ ژوئیه ۲۰۲۰