روحانی: همه جا باید عزاداری محرم برگزار شود حتی مناطق قرمز

0
254

رئیس جمهور با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی عنوان کرد که همه جا باید عزاداری امام حسین برگزار شود، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید است.

حسن روحانی با تاکید بر اینکه برای کسب‌وکار‌هایی که در این مدت به مشکل خوردند هم وامی را در نظر گرفتیم، اظهار کرد: ما پرداختی را در سه نوبت برای خانواده‌هایی که در مضیقه بیشتری بودند هم در نظر گرفتیم و البته در شرایطی که ما هستیم نیاز‌های بهداشتی و غذایی در اولویت اول ماست.

وی افزود: ما امروز با گذشت پنج ماه از شیوع این ویروس یک تصویر نسبتا درستی از این بیماری داریم و متوجه‌ایم که باید بر نظام بهداشت تاکید و تمرکز شود تا کسی اصلا به بیمارستان نرسد که البته اگر رسید، لاجرم نظام درمان باید وارد کار شود. روحانی یادآور شد: برخی از ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها خودش مشکل‌آفرین است و زمانی که تولید متوقف شود مردم در مضیقه قرار می‌گیرند، ولی لازم است که این کار‌ها از سر گرفته شود و پروتکل‌ها و اصول بهداشتی رعایت شود و نظارت سفت و سختی بر آن انجام شود و این در همه کشور‌ها در حال اعمال شدن است.

حسن روحانی با بیان اینکه اگر جامعه‌ای روحیه خود را ببازد و دچار افسردگی شود کارش سخت خواهد شد، گفت: مردم باید از این بیماری خطرناک بترسند و مراقبت و استراحت داشته باشند، اما بین اضطراب و استرس و ترس معقول تفاوت وجود دارد و اصولی که باید در تبلیغات بر آن تاکید کنیم و این است که وقتی می‌گوییم در اجتماعات باید ماسک داشته باشیم پس وفور کافی و قیمت مناسب ماسک را هم باید در کنارش محقق کنیم.

وی با بیان اینکه گفته می‌شود در وزارت بهداشت روزانه یازده میلیون ماسک تولید می‌شود، اظهار کرد: ما باید روحیه ایثارگری و یاری کردن را هم در جامعه حفظ و تقویت بکنیم که امیدواریم این موضوع را در ماه محرم هم شاهد باشیم هرچند که الان در همین ماه ذی‌الحجه هم می‌توان به این موضوع توجه کرد.

روحانی تصریح کرد: مردم این بیماری را مقطعی نبینند. نگویند که یک هفته ماسک زدیم آیا بازهم باید ادامه دهیم. اصلاً بحث روز و ماه و شاید سال هم در این موضوع مطرح نیست. ما نمی‌دانیم تا چه زمانی تولید واکسن برای این بیماری ممکن است و چقدر طول می‌کشد که این واکسن به همه برسد. پس راهی طولانی را در این زمینه پیش رو داریم.

رییس جمهوری با بیان اینکه با همت و تلاش پزشکان توانسته‌ایم در برخی استان‌ها شیوع کرونا را کنترل کنیم، اظهار کرد:، اما باید بدانیم که مسئله توجه به پروتکل‌ها در ماه محرم هم بسیار مهم است. یک وقتی در جامعه ما بحث بود که نان یا جان. اما مردم ما نشان دادند که اصلأ چنین دوگانگی وجود ندارد و هر دو در کنار هم می‌تواند محقق شود. الان هم برخی می‌گویند عزاداری یا سلامت؟ پاسخ این است که هردو. هم عزای امام حسین باشد و هم تاکید بر سلامتی.

روحانی تاکید کرد: همه جا باید عزاداری امام حسین برگزار شود، چه در شهر و چه در روستا، چه در جایی که قرمز است یا سفید است. اما زمان عزاداری و وجود ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده و یک فضای باز و فاصله گذاری هم لازم است. ولی زمان عزاداری می‌تواند کنترل شود، می‌شود چهار یا پنج روز باشد می‌توان زمان حضور در عزاداری‌ها محدود شود، چون می‌تواند ما را با مشکل در زمینه شیوع کرونا مواجه کند.

روحانی اظهار کرد: امسال در کنار شکوه عزاداری محرم، ماسک داشتن هم جزو شکوه است. رعایت پروتکل‌ها هم جزو شکوه است، جمع نشدن افراد زیاد در فضای محدود هم جزو شکوه است. ما باید در این زمینه برای همه دنیا یک الگو از برگزاری عزاداری محرم باشیم.

فرارو نوشت؛ وی در پایان گفت: کسی نمی‌تواند بین علم و دین فاصله ایجاد کند. ما هم علم را رعایت می‌کنیم هم به دین عمل می‌کنیم و از همه متولیان فرهنگی و اماکن مذهبی می‌خواهیم که در چارچوب دین و رعایت پروتکل‌ها کار را پیش ببریم. ما می‌خواهیم هم عزاداری کنیم هم عزادار امام حسین را مبتلا نکنیم. این چیزی است که هم مردم و هم دین و هم امام حسین از ما می‌خواهد.