انتقال کارگاه قطعات سانتریفیوژ در نطنز به زیر زمین توسط جمهوری اسلامی

0
217

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که جمهوری اسلامی کارگاه جدید ساخت قطعات سانتریفیوژ را به سالن‌های زیرزمینی در نطنز منتقل کرده است.

در آخرین گزارش آژانس، جمهوری اسلامی تمام تجهیزات ساخت قطعات سانتریفیوژ را از تاسیسات هسته‌ای کرج «تسا» به مکانی در زیر زمین در تاسیسات اتمی نطنز انتقال داده است.

آژانس در گزارش محرمانه خود به کشورهای عضو اعلام کرد که نصب دوربین‌های نظارتی در محل را در ۱۲ آوریل به پایان رسانده و سپس مهر و موم‌ها را از ماشین‌ها خارج کرده است، اما از مکان دقیق آن اطلاعی نداد.

سایت گسترده نطنز شامل یک کارخانه غنی‌سازی در مقیاس تجاری است که در زیر زمین ساخته شده و ممکن است بتواند تا حدودی این تاسیسات را از حمله هوایی احتمالی محافظت کند.

«شرکت فناوری سانتریفیوژ جمهوری اسلامی» در شهر کرج، در ژوئن سال گذشته مورد حمله پهپادی قرار گرفت. مقامات جمهوری اسلامی در ماه ژوئیه اسرائیل را به حمله خرابکارانه به این تاسیسات متهم کردند.

العربیه به نقل از رویترز نوشت؛ گروسی در همین زمینه افزود: «آن‌ها در حال انتقال ظرفیت تولید سانتریفیوژ به مکانی هستند که بیشتر از آن محافظت می‌شود.

سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی از انتقال تاسیسات تولید قطعات سانتریفیوژ آن به جایی امن خبر داده و تاکید کرد که اطلاعات دوربین‌های نظارتی را تا زمانی که توافق حاصل نشود در اختیار آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای قرار نخواهد داد.