کشف نمونه نادری از خون و گوشت ماموت 10 هزار ساله در سیبری..!

0
375

محققان روس بقایای یخ زده‌ای از یک ماموت ماده را کشف کرده‌اند که حاوی نمونه خون و گوشت سالم و دست نخورده است.

به گزارش ایسنا، بقایای این ماموت ماده در منطقه یاکوتیا در سیبری کشف شده و متعلق به عصر یخبندان است؛ این ماموت ماده احتمالا حدود 10 هزار سال قبل، پس از گرفتار شدن در یک باتلاق، جان خود را از دست داده است.

69-12

خون این ماموت با وجود قرار گرفتن در دمای زیر صفر درجه طی چندین هزار سال گذشته، یخ نزده و براحتی بوسیله سرنگ از بدن حیوان استخراج شد؛ نمونه خون یخ نزده این لاشه یک ابزار تحقیقاتی مناسب در اختیار محققان قرار می‌دهد که می‌تواند مسیر را برای بازگردان این حیوان منقرض شده به حیات هموار کند.

«سیمون گریگوریف»، مدیر موزه ماموت آموسوف تأکید می‌کند: گوشت ماموت نسبتا تازه است و رنگ آن در برخی نقاط (مانند گوشت تازه) قرمز رنگ است؛ خون حیوان نیز حتی با وجود قرار دادن نمونه درون یخچال‌های موزه در دمای زیر صفر درجه، یخ نزده است.

محققان از اظهار نظر در این مرحله از تحقیقات خوداری کرده‌اند، اما این فرضیه وجود دارد که خون ماموت دارای برخی ویژگی‌های محافظتی خاص است که به یخ نزدن آن در سرمای بسیار شدید کمک کرده است.

مطالعه دیگری که توسط محققان کره جنوبی در حال انجام است، پروژه کلون سازی ماموتها و بازگرداندن این حیوانات منقرض شده با استفاده از نمونه DNA گرفته شده از بقایای ماموتهای سیبری است.

68-11

ماموت :‏ پستانداران گیاهخوار و منقرض شده و گونه‌ای فیل فسیل شده هستند که با فیلهای امروزی نسبت دارند و در آغاز دوران چهارم زمین‌شناسی از ۴/۸ میلیون سال پیش تا ۴۵۰۰ سال پیش، بعد از انقراض دایناسورها در اروپا و شمال آسیا همانند سیبری می‌زیسته و بدنش از موهای بلند پوشیده بوده و عاج طویل و پیچداری داشته‌است.