کارشناس فرانسوی: مواد شیمیایی خطرناکی در بندر بیروت باقی مانده است

0
224

کارشناسان مواد شیمیایی و آتش‌نشانان تامین امنیت دست‌کم ۲۰ کانتینر مواد شیمیایی احتمالا خطرناک را در بندر بیروت که چند روز پیش در اثر انفجار بزرگی ویران شده بر عهده گرفتند.

بنا به اظهارات یکی از اعضای تیم پاکسازی اعزامی از فرانسه به بیروت یکی از این کانتینرها در حالی پیدا شده که برخی مواد را نشت می داد.

سروان آنتونی کارشناس مواد شیمیایی فرانسه که نام کامل او فاش نشده گفت در برخی از این کانتینرها در اثر انفجار شدیدی که هفته گذشته در بندر و پایتخت لبنان رخ داده، شکاف ایجاد شده‌ است.

سروان آنتونی گفت که کارشناسان مواد شیمیایی فرانسه و ایتالیا که در وسط ویرانی‌های به جای مانده از انفجار در بندر بیروت کار می‌کنند.

تاکنون بیش از ۲۰ کانتینر با مواد شیمیایی خطرناک را شناسایی کردند.

آنتونی در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتد پرس افزود:« برخی کانتینرها را یافتیم که برچسب‌ها و علایم خطر مواد شیمیایی را داشتند و در این میان متوجه شدیم که یکی از کانتینرها شکافته و دچار نشتی شده است.

او توضیح داد که کارشناسان فرانسوی به همراه آتش‌نشانان لبنانی تلاش می‌کنند تا امنیت همه کانتینرها و تحلیل محتویات آنها را انجام دهند.
این کارشناس مواد شیمیایی فرانسوی افزود:« ما نیاز داریم که همه چیز را پاکسازی کرده و همه چیز را در جای امن قرار دهیم».

او نوع مواد شیمیایی موجود در کانتینرها را مشخص نکرد اما گفت که کانتینرهای بزرگی در نتیجه انفجار و نیروی حاصل از آن به اطراف بندر پرتاب شدند.

آنتونی گفت که مایعات قابل اشتعال در کانتینرهای دیگری نیز وجود دارد و همچنین باطری‌ها و یا هر نوع محصولاتی دیگر که احتمال وقوع انفجار را تشدید می‌کند نیز در این کانتینرها وجود دارد.

وقوع انفجار بزرگی در بندر بیروت سه‌شنبه گذشته منجر به کشته شدن دست‌کم ۱۶۰ تن و مجروح شدن نزدیک به ۶۰۰۰ نفر دیگر شد.

مقامات لبنانی دلیل وقوع این انفجار بزرگ بیروت را آتش‌سوزی در انبار حاوی ۲۷۵۰ تن از ماده نیترات آمونیوم شدیدا ناپایدار، عنوان کردند.

این مقدار از ماده نیترات آمونیوم از سال ۲۰۱۳ و علی‌رغم هشدارهای مکرر با اندکی تدابیر پیشگیرانه و ایمنی در بندر بیروت انبار شده بود.

کارشناسان مواد شیمیایی از بین دهها کارکنان اورژانس فرانسوی هستند که برای کمک به یافتن اجساد قربانیان، کمک به بیماران و پاکسازی پس از انفجار به لبنان اعزام شده‌اند.

العربیه نوشت؛ همچنین بیش از ۵۰ نیروی متخصص پلیس فرانسه برای کمک به انجام تحقیقاتی درباره حادثه انفجار بیروت در لبنان مستقر شده‌اند.