پرزیدنت ترامپ: مذاکرات غیرقانونی کری و مورفی موجب شده که جمهوری اسلامی توافق نکند

0
176

رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید دیدارهای برخی چهره‌های دموکرات با وزیر خارجه جمهوری اسلامی موجب شده که جمهوری اسلامی توافق جدیدی با آمریکا نداشته باشد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۳۰ بهمن در توئیتر خود با اشاره به دیدار اخیر یک سناتور آمریکایی با محمدجواد ظریف در مونیخ، نوشت: [جان] کری و [کریس] مورفی به صورت غیرقانونی، قانون لوگن را نقض کردند. به همین خاطر است که جمهوری اسلامی توافق نمی‌کند. باید با قدرت [به این موضوع] رسیدگی شود!

ظهر سه شنبه، سناتور کریس مورفی، عضو دموکرات ایالت کانتیکت در سنای آمریکا، با انتشار دست‌نوشته‌های مسافرتی خود تائید کرد در مونیخ در محل اقامت محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی، با او دیدار کرد.

روز سه شنبه،‌ پرزیدنت دونالد ترامپ در واکنش به گزارش‌های مربوط به ملاقات سناتور مورفی با وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت که با این اقدام احتمالا یکی از قوانین ایالات متحده نقض شده است. او گفت: «به نظر می‌رسد این کار تخلف از قانون لوگن است.»

«قانون لوگن» یکی از قوانین ایالات متحده است که افراد را از مذاکره بدون اجازه با یک دولت خارجی در ارتباط با هر مشاجره‌ای با آمریکا منع می کند. اردیبهشت امسال که خبری از ملاقات جان کری با محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی منتشر شد، واکنش‌ پرزیدنت ترامپ را در پی داشت. او آن‌ زمان هم این رفتار را معادل نقض قانون لوگن ارزیابی کرده بود.

به گزارش صدای آمریکا؛ سناتور کریس مورفی درباره ملاقات با ظریف در توئیتر خود نوشت: «اول این که می‌خواهم بدانم آیا به نظر او واکنش‌ها به کشتن قاسم سلیمانی تمام شده است یا نه، و می‌خواهم به او صد درصد حالی کنم که هرگونه تحریک مرتبط با جمهوری اسلامی علیه نیروهای آمریکایی در عراق، تشدید غیرقابل قبول شرایط محسوب می‌شود.» سناتور مورفی افزود: «دوم، می‌خواهم در مورد یمن از او کمک بگیرم. … می‌خواهم به او بگویم جمهوری اسلامی نباید به حوثی‌ها اجازه دهد فرصت ایجاد شده برای صلح را تباه کنند.»