وزیر امور خارجه آلمان: “با توجه به شرایط فعلی، امسال سفر بی سفر”

0
190

هایکو ماس می‌گوید گذراندن تعطیلات در دیگر کشورها تا اطلاع ثانوی امکان‌پذیر نیست. به گفته او هیچ نشانه‌ای مبنی بر لغو هشدارهای مسافرتی وجود ندارد و آلمان یک بار دیگر دست به عملیاتی بزرگ برای بازگرداندن شهروندان نخواهد زد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، پس از کنفرانسی ویدیویی با وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌گوید، دلیلی برای لغو هشدارهای مسافرتی و فراهم کردن امکان دوباره سفرهای بین‌المللی نمی‌بیند.

وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به هشدارهای مسافرتی که در تمامی کشورهای جهان در پی شیوع کرونا صادر شدند، می‌گوید، یک زمانی هم در این‌باره که چه وقت می‌توان این هشدارها را لغو کرد، صحبت خواهیم کرد. به گفته‌ی او اما در حال حاضر هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه در زمانی قابل پیش‌بینی بتوان دست به این اقدام زد، وجود ندارد.

ماس با تأکید بر اینکه مرزها بسته و پروازهای بین‌المللی متوقف شده است و مقررات منع عبور و مرور هم حاکم است می‌گوید: «تا زمانی که شرایط چنین است، باید از این نقطه عزیمت کرد که هشدارهای مسافرتی کنونی به قوت خود باقی خواهند ماند.»

“بار دیگر عملیات بزرگی برای بازگرداندن آلمانی‌های خارج از مرزها اجرا نمی‌شود”

به گفته‌ی این سیاستمدار آلمانی، امسال خبری از تعطیلاتی عادی در سواحلی که پر از توریست هستند چه در اروپا و چه در کشورها در دیگر مناطق جهان، نیست.

وزیر امور خارجه آلمان معتقد است که اکنون باید در این باره که آیا اصلا شرایط و چارچوبی برای اجازه دادن به شهروندان برای سفر کردن به دیگر کشورها وجود دارد، تصمیم‌گیری کرد.

ماس در گفت‌وگو با شبکه اول سراسری آلمان به بزرگترین عملیات آلمان برای بازگرداندن شهروندان این کشور که در اثر شیوع کرونا، لغو پروازها و بستن مرزها در خارج از آلمان زمین‌گیر شده بودند، اشاره کرده است. 

وزیر امور خارجه می‌گوید: «یک بار دیگر چنین عملیات‌هایی برای بازگرداندن اجرا نمی‌کنیم.» به گفته‌ی او در صورت خروج از کشور باید امکان بازگشت مطمئن برای شهروندان فراهم باشد که «برای این منظور به یک سیستم بین‌المللی تردد هوایی کارآمد نیاز است که در حال حاضر وجود ندارد.»

دویچه وله نوشت؛ هایکو ماس می‌گوید هفته به هفته این موضوع که آیا شرایط تغییری کرده‌اند یا خیر، بررسی می‌شود ولی در حال حاضر به گفته‌ی او تغییری در شرایط دیده نمی‌شود.