نیویورک تایمز: ترامپ امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز را بررسی کرد

0
166

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گذشته در کاخ سفید همراه با مشاوران ارشد خود گزینه حمله نظامی علیه سایت اصلی هسته‌ای دولت جمهوری اسلامی در هفته‌های آینده را بررسی کرده است.

نیویورک تایمز به نقل از چهار مقام فعلی و سابق آمریکایی در گزارشی که شامگاه دوشنبه ۱۶ نوامبر منتشر شد نوشت که این جلسه یک روز پس از آن رخ داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش قابل توجه ذخایر اورانیوم رژیم جمهوری اسلامی خبر دادند.

طبق این گزارش مشاوران ارشد دونالد ترامپ پس از طرح این موضوع، وی را از حمله نظامی منصرف کردند. این مشاوران از جمله مایک پنس، معاون رئیس جمهور، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع و ژنرال مارک مایلی، رئیس ستاد مشترک ایالات متحده آمریکا هشدار دادند که حمله علیه تاسیسات هسته‌ای رژیم جمهوری اسلامی می‌تواند به یک درگیری گسترده تبدیل شود.

این گزارش تاکید دارد که هر گونه حمله چه موشکی و چه سایبری تقریبا معطوف به نطنز خواهد بود جاییکه روز چهارشنبه گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ذخایر اورانیوم رژیم جمهوری اسلامی در آنجا اکنون ۱۲ برابر بیشتر از حد مجاز در توافق هسته‌ای است. دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد. آژانس همچنین در گزارش خود تصریح کرده است که ایران اجازه دسترسی به یک سایت مشکوک دیگر را که در آن شواهدی از فعالیت هسته‌ای گذشته این کشور وجود داشته نداده است.

طبق این گزارش ترامپ در جلسه هفته گذشته خود از دستیاران ارشد امنیت ملی خود پرسیده است که چه گزینه‌هایی وجود دارد و چگونه می‌توان به این موضوع پاسخ داد.

آیا امکان حمله موشکی از دستور کار خارج شده است؟

نیویورک تایمز نوشته است که پس از آنکه مایک پمپئو و ژنرال مایلی خطرات احتمالی حمله را تشریح کردند افراد حاضر در جلسه به این نتیجه رسیدند که حمله موشکی از دستور کار خارج شده است. با این حال افرادی که نیویورک تایمز با آن‌ها گفت‌وگو کرده است معتقدند که دونالد ترامپ همچنان می‌تواند دنبال راه‌های حمله به دارایی‌ها و متحدان ایرانی از جمله شبه نظامیان در عراق باشد.

طبق این گزارش، یک روز پیش از نشست روز پنجشنبه دونالد ترامپ، گروه کوچک‌تری از مشاوران امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا درباره ایران تشکیل جلسه داده بودند.

نیویورک تایمز معتقد است که حمله به ایران ممکن است برای پایگاه اجتماعی دونالد ترامپ که اغلب مخالف حضور آمریکا در درگیری‌های خاورمیانه است مناسب نباشد اما این موضوع می‌تواند روابط واشنگتن با تهران را بدتر کند که احیای آن برای جو بایدن رئیس جمهور منتخب بعدی دشوارتر باشد چراکه بایدن وعده داده است که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با رژیم جمهوری اسلامی را احیا کند.

دونالد ترامپ هفته گذشته مایک اسپر، وزیر دفاع را برکنار و کریستوفر چارلز میلر را به جای او منصوب کرد. این جابجایی در بالاترین منصب نظامی و امنیتی کابینه سوالات زیادی را پیش روی متخصصان و کارشناسان قرار داده است.

هفته گذشته نیویورک تایمز بار دیگر در گزارشی نوشت که مقامات وزارت دفاع آمریکا به طور غیر رسمی ابراز نگرانی کرده‌اند که رئیس جمهور ممکن است در آخرین روزهای دوره صدارتش، عملیاتی را به صورت آشکار یا مخفی علیه ایران یا سایر دشمنان آغاز کند.

درحالی از امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز صحبت شده است که تابستان گذشته مقام‌های دولت جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند که به‌دنبال وقوع حادثه‌ای، یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شد. پس از اعلام این حادثه گمانه‌زنی‌ها و شایعاتی مبنی بر خرابکاری و یا حتی «حمله» اسرائیل مطرح شد. به‌طوریکه روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک مسئول امنیتی در منطقه خاورمیانه که نامی از وی برده نشده اعلام کرد که حادثه بر اثر کارگذاشتن یک وسیله انفجاری در داخل تاسیسات نطنز روی داده است.

یورونیوز نوشت؛ در نهایت بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی رژیم جمهوری اسلامی اعلام کرد که انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز خرابکاری بوده است اما به جزییات آن اشاره نکرد.