معمای دره مرگ حل شد

0
177

دانشمندان در نهایت توانستند معمای سنگ‌های متحرک دره مرگ را که بدون دخالت دست روی بستر مسطح دریاچه خشکیده این دره حرکت کرده و از خود ردی به جا می‌گذارند را حل کنند.

براساس گزارش BBC، تاكنون براي توضيح اين معما ميدان از پديده‌هايي مانند مغناطيسي زمين گرفته تا خزه‌ها و حتي دست‌هاي نامرئي و موجودات فضايي مطرح شده بودند.

توريست‌هاي اين منطقه از ديرهنگام تاكنون با ديدن قطعات بزرگ سنگ كه روي سطح شني بستر درياچه خشكيده دره مرگ حركت كرده و ردي از حركتشان را به دنبال داشتند،‌در شگفت بوده‌اند. اما اكنون دو محقق اعلام كرده‌اند سنگ‌ها كه گاه بسيار بزرگ و سنگين هستند، در روز‌هاي آفتابي و بادي روي سطحي بسيار باريك و نازك از يخ حركت مي‌كنند.

محققان اين پديده را يخ‌رانی ناميده‌اند. به گفته محققان نكته شگفت‌انگيز درباره پديده رانش سنگ‌ها روی لايه يخ اين است كه در منطقه‌اي كه ميانگين بارش باران در آن سالانه دو اينچ است، سنگ‌ها مي‌توانند تحت تاثير پديده‌اي حركت كنند كه معمولا در مناطق قطبي ديده مي‌شوند.

دانشمندان كاملا تصادفی موفق به كشف اين پديده شدند،‌ زمانی كه درحال مطالعه روي پديده سنگ‌های لغزان بودند. طي اين پروژه محققان دريافتند سنگ‌ها در ماه دسامبر حركت مي‌كنند. پيش از اين گفته مي شد در ماه‌هاي سرد لايه‌های ضخيم يخی زير سنگ‌ها تشكيل شده و در حين ذوب شدن آنها را به جلو مي‌راند. اما اكنون محققان دريافته‌اند كه لايه‌هاي نازك يخي در زير سنگ‌ها بستري لغزنده را ايجاد كرده و باد به راحتي سنگ‌ها را حركت مي‌دهد.

همشهری گزارش داد؛ محققان با تصويربرداري طولاني مدت از سنگ‌هاي دره مرگ دريافتند اين سنگ‌ها با وزيدن بادي به سرعت 16 كيلومتر بر ساعت دو تا 6 متر در دقيقه حركت مي‌كنند.