معمای دره مرگ حل شد

0
171

دانشمندان در نهایت توانستند معمای سنگ‌های متحرک دره مرگ را که بدون دخالت دست روی بستر مسطح دریاچه خشکیده این دره حرکت کرده و از خود ردی به جا می‌گذارند را حل کنند.

براساس گزارش BBC، تاکنون برای توضیح این معما میدان از پدیده‌هایی مانند مغناطیسی زمین گرفته تا خزه‌ها و حتی دست‌های نامرئی و موجودات فضایی مطرح شده بودند.

توریست‌های این منطقه از دیرهنگام تاکنون با دیدن قطعات بزرگ سنگ که روی سطح شنی بستر دریاچه خشکیده دره مرگ حرکت کرده و ردی از حرکتشان را به دنبال داشتند،‌در شگفت بوده‌اند. اما اکنون دو محقق اعلام کرده‌اند سنگ‌ها که گاه بسیار بزرگ و سنگین هستند، در روز‌های آفتابی و بادی روی سطحی بسیار باریک و نازک از یخ حرکت می‌کنند.

محققان این پدیده را یخ‌رانی نامیده‌اند. به گفته محققان نکته شگفت‌انگیز درباره پدیده رانش سنگ‌ها روی لایه یخ این است که در منطقه‌ای که میانگین بارش باران در آن سالانه دو اینچ است، سنگ‌ها می‌توانند تحت تاثیر پدیده‌ای حرکت کنند که معمولا در مناطق قطبی دیده می‌شوند.

دانشمندان کاملا تصادفی موفق به کشف این پدیده شدند،‌ زمانی که درحال مطالعه روی پدیده سنگ‌های لغزان بودند. طی این پروژه محققان دریافتند سنگ‌ها در ماه دسامبر حرکت می‌کنند. پیش از این گفته می شد در ماه‌های سرد لایه‌های ضخیم یخی زیر سنگ‌ها تشکیل شده و در حین ذوب شدن آنها را به جلو می‌راند. اما اکنون محققان دریافته‌اند که لایه‌های نازک یخی در زیر سنگ‌ها بستری لغزنده را ایجاد کرده و باد به راحتی سنگ‌ها را حرکت می‌دهد.

همشهری گزارش داد؛ محققان با تصویربرداری طولانی مدت از سنگ‌های دره مرگ دریافتند این سنگ‌ها با وزیدن بادی به سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت دو تا ۶ متر در دقیقه حرکت می‌کنند.