مصاحبه‌ شاپور بختیار با روزنامه «لومتن» چاپ پاریس

0
478

بختیار: جمهوری اسلامی خمینی پشت آدم را به لرزه درمی‌آورد

شاپور بختیار، نخست وزیر در مصاحبه‌ای با روزنامه «لومتن» چاپ پاریس، در‌بارۀ جمهوری اسلامی، آیت‌الله خمینی و جنگ داخلی سخن گفت. وی گفت که هیچ‌کس نمی‌داند جمهوری اسلامی آیت‌الله خمینی چیست و اگر کسی برای فهمیدن این موضوع به متون گذشته مراجعه کند پشتش به لرزه در‌می‌آید.

بختیار در مورد خمینی گفت: «خمینی نه تعدد گروه‌های سیاسی را می‌پذیرد نه دموکراسی را. می‌خواهد روحانیت قانون الهی را اجرا کند. همه چیز اینجا شروع می‌شود و اینجا تمام می‌شود.»

بختیار افزود که اجازه برقراری یک حکومت اسلامی در ایران را نخواهد داد ولی حاضر است که آیت‌الله یک واتیکان کوچک در قم ایجاد کند.

بختیار در این مصاحبه گفت: «سیاست‌های کلی آیت‌الله خمینی بی‌معنی است، زیرا به نظر وی هر چه در ۲۵ سال گذشته انجام شده است بی‌معنی است، از جمله ملی شدن نفت. من به خود گفتم که ۲۵ سال گذشته زشت، دیکتاتوری و فاسد بوده است، ولی گذر از یک دیکتاتوری به دیکتاتوری پر ابهام… نه.»

روزنامه اطلاعات این بخش از سخنان نخست وزیر کشور را سانسور کرد و روزنامه کیهان با درج این سخنان، پس از دیکتاتوری پر ابهام، چند نقطه‌چین گذاشت که ما نیز عین مطالب کیهان را می‌آوریم:

شاپور بختیار در مورد تقاضای آیت‌الله خمینی برای استعفای وی گفت که درخواست آیت‌الله خمینی را برای استعفا نخواهد پذیرفت‌. اما همچنین افزود: «باب مذاکره باز خواهد ماند و من برای مذاکره با مخالفان آماده‌ام، اما از اصول عدول نخواهم کرد.»

 از بختیار سوال شد که اگر آیت‌الله خمینی دولت موقت اعلام کند چه خواهد کرد؟ وی پاسخ داد: «اگر او می‌خواهد در قم دولتی ایجاد کند، اجازه خواهم داد. دیدنی خواهد بود، ما هم واتیکان کوچکی خواهیم داشت. اما جدی من حاضر نیستم بگذارم او دولتی واقعی تشکیل دهد و او این را می‌داند.»

بختیار افزود: «هر چه خمینی می‌خواهد من هم می‌خواهم. آزادی زندانیان سیاسی و خروج شاه بدون وقوع حادثه‌ای. مهم کارهایی است که من کرده‌ام. همچنین محاکمه مسئولان که در شرف شروع است و آزادی مطبوعات… او دیگر چه می‌خواهد؟»

شاپور بختیار در‌باره بروز جنگ داخلی در کشور گفت: «اگر روحانیون بخواهند دست به تظاهرات بزنند می‌توانند همه روزه این کار را انجام دهند. من به ارتش دستور داده‌ام که از تیراندازی خودداری کند. اما اگر با کوکتل مولوتف و اسلحه به تظاهرات بپردازند به سوی آن‌ها تیراندازی خواهد شد و مسئولیت آن متوجه آیت‌الله خمینی خواهد بود. من دستور خواهم داد آن‌هایی را که به جنگ داخلی و برگرفتن اسلحه دعوت می‌کنند دستگیر کنند و در صورت لزوم به دست جوخه آتش بسپارند.»

بختیار: کوکتل مولوتف را با کوکتل مولوتف پاسخ می‌دهم

روزنامه اطلاعات پانزدهم بهمن نوشت: «دکتر شاپور بختیار، نخست وزیر، در طی ملاقاتی که با ۱۵۳ تن از نماینگان مجلس داشت، اعلام کرد که دولت مدارکی در دست دارد که نشان می‌دهد مقادیر زیادی اسلحه بین عناصر کمونیستی توزیع شده است.»

نخست وزیر اضافه کرد: «دولت این عناصر را کاملاً تحت مراقبت دارد و به نیروهای انتظامی دستور داده شده است که در اولین نشانه شورش با تمام قوا آنان را سرکوب نمایند.»

دکتر بختیار همچنین یادآور شد هر اقدامی برای تغییر قانون اساسی، باید از طریق مجلس موسسان صورت گیرد و کار تشکیل آن نیز با مجلس است. این روزنامه همچنین از قول آسوشیتد پرس نوشت: « بختیار تأکید کرد که کوکتل مولوتف را با کوکتل مولوتف پاسخ خواهد داد.»

روزنامه اطلاعات افزود: «اظهارات بختیار به آسوشیتد‌پرس در تهران یک روز پس از آن‌که آیت‌الله خمینی اخطار کرد که اگر دولت منصوب شاه ـ بختیار کنار نرود جهاد اعلام خواهد کرد، به عمل آمد. بختیار گفت که دژ قانون اساسی را تا آخرین نفس حفظ خواهد کرد.

برگرفته از نشریۀ اینترنتی نهضت مقاومت ملّی