فیسبوک: شبکه‌ای از صفحات مرتبط با صداوسیمای جمهوری اسلامی را شناسایی کردیم

0
194

شرکت فیسبوک اعلام کرد که شبکه ای از حساب های کاربری و صفحات را که صداوسیمای جمهوری اسلامی از آنها برای تبلیغ سیاسی استفاده می کرد مسدود کرده است.

در گزارش ماهانه شبکه اجتماعی فیسبوک در مورد بسته شدن حساب های کاربری به دلیل «رفتار هماهنگ شده غیرمعتبر» آمده که ۱۱۸ صفحه (پیج)،‌ ۳۸۹ حساب کاربری، ۲۷ گروه و شش حساب کاربری اینستاگرام مرتبط با جمهوری اسلامی مسدود شده است.

فیسبوک تاکید کرده که با انجام تحقیقات دریافته که فعالیت این شبکه از صفحات و حساب های کاربری با صداوسیمای جمهوری اسلامی در ارتباط است.

بنا به اعلام فیسیوک هدف تبلیغات سیاسی این شبکه که منشاء فعالیت آن در ایران بوده است کشورهای الجزایر، بنگلادش، بوسنی، مصر، غنا، لیبی، موریتانی، مراکش، نیجریه، سنگال، سیرالئون، سومالی، سودان، تانزانیا، تونس، آمریکا، بریتانیا و زیمبابوه بودند.

شرکت فیسبوک در گزارش خود سه مورد از این صفحات با فعالیت آنها را به عنوان مثال مطرح کرده است. یکی از این صفحات به زبان عربی درباره جلوگیری سربازان اسرائیلی از حضور مردان زیر ۵۰ سال در نماز جمعه مسجد الاقصی مطلب منتشر کرده است.

یکی دیگر از این صفحات به زبان انگلیسی برای ران پال، سیاستمدار آمریکایی از حزب جمهوریخواه تبلیغ کرده است. صفحه دیگر نیز «جنبش ضدامپریالیستی بالکان» نام دارد و در مورد شیوع ویروس جدید کرونا در آفریقا مطلب منتشر کرده است.

یورونیوز گزارش داد؛ به گفته ناتانیل گلایشر، مسئول سیاست فیسبوک در زمینه امنیت سایبری، شبکه حساب های کاربری و صفحات متعلق به صداوسیمای جمهوری اسلامی «ارتباط هایی قابل توجه» با حساب های کاربری و صفحاتی داشته است که حکومت جمهوری اسلامی پیش از این از آنها برای تبلیغ سیاسی استفاده کرده بود.