سه قانون جدید برای مبارزه با وقت‌کُشی در فوتبال

0
328

وقت‌کشی یا تأخیر در بازی و پیامد آن تعیین وقت اضافه (به انگلیسی: Delay of Game ) عملی در یک بازی ورزشی است که در آن یک بازیکن یا تیم عمداً بازی را متوقف می‌کند، معمولاً به قصد استفاده از تأخیر به سود خود.

نهاد قانون‌گذار فوتبال برای مقابله با وقت‌کشی تیم‌ها، سه قانون جدید را در لیگ فوتبال آمریکا امتحان می‌کند.

فوتبال آمریکا از روز‌های آینده به دنبال مقابله با ترفند باشگاه‌ها برای کُشتن وقت بازی خواهد رفت.

از روز شنبه، بازیکنان لیگ MLS که برای بیش از ۱۵ ثانیه زمین روی زمین افتاده و نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند، مجبور خواهند شد حداقل به مدت دو دقیقه زمین را ترک کنند. تنها استثنائات برای این قانون شامل خطا‌های منجر به کارت زرد و قرمز، مصدومیت سر، حوادث پزشکی جدی و مصدومیت دروازه‌بان‌ها است. همراه با این قانون، جریمه دیگری نیز برای تعویض‌ها در نظر گرفته شده است.

بر اساس این قانون، بازیکنی که توسط سرمربی تعویض می‌شود، باید ظرف ۱۰ ثانیه از بالا بردن تابلوی داور چهارم، زمین را از نزدیک‌ترین فاصله ترک کند. در صورت عدم رعایت این قانون، بازی بدون بازیکن تعویضی ادامه پیدا می‌کند و تیم خاطی برای حداقل یک دقیقه و تا توقف بعدی بازی، یک بازیکن کمتر خواهد داشت. تعویض دروازه‌بان و تغییر به دلیل مصدومیت از این قانون جدید مستثنی هستند.

خبرگزاری های ورزشی به نقل از تلگرام نوشتند؛ یکی دیگر از تغییراتی که این هفته در MLS اجرا می‌شود، اعلام تصمیمات کمک‌داور ویدیویی (VAR) از طریق بلندگو‌های داخل ورزشگاه بوده که قبلا در مسابقاتی مانند جام جهانی زنان مورد استفاده قرار گرفته است.

فوتبال انگلیس نیز از ابتدای فصل جاری، قوانینی مشابه (اما با شدت کمتری) را برای مبارزه با وقت‌کشی اعمال کرده است. در لیگ برتر انگلیس و دسته‌های پایین‌تر، بازیکنانی که نیاز به درمان برای هر دلیلی به جز مصدومیت سر یا خطا‌هایی که منجر به کارت زرد یا قرمز شده، داشته باشند، باید حداقل به مدت ۳۰ ثانیه زمین را ترک کنند. این اقدامات منجر به افزایش قابل توجه زمان بازی و مفید بودن آن شده است.