رستوران نمک در شیراز

0
141
 •  رستوران نمک در شیراز- خیابان عفیف آباد با طراحی ویژه و منحصر به فردی به زیربنای ١۵٠ متر مربع در دو طبقه واقع شده است.

  طراحی پروژه با تحقیقاتی بر روی نوع مناسب نمک های محلی و ترکیبات ان با صمغ های طبیعی شروع شد و در ادامه طراحی دیواره ها و سقف و پلکان جهت ایجاد نگاهی مدرن به غارهای نمکی انجام شد

  «نمک به عنوان قوی‌ترین و ایمن‌ترین عنصر طبیعی با خاصیت گند‌زدایی جهت طراحی یک رستوران با اهداف “معماری سبز” مورد توجه گروه طراحی “امتیاز” قرار گرفت. نمک طبیعی با انتشار یون‌های “کلر” و “اکسیژن” هوای پیرامون خود را تصفیه و هوای آلوده شهری را به نحوی فیلتر می‌کند.»

  به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان از پورتال جامع ساخت و ساز، گروه طراحی امتیاز با توجه به قرار گیری معادن نمک طبیعی و دریاچه ها در نزدیکی پروژه که از انها نمک تهیه میشود ، بر آن شد که کل رستوران را از اشکال مختلف نمک چون پودر ، سنگ و لایه های فشرده نمکی بسازد.

  طراحی پروژه با تحقیقاتی بر روی نوع مناسب نمک های محلی و ترکیبات ان با صمغ های طبیعی شروع شد و در ادامه طراحی دیواره ها و سقف و پلکان جهت ایجاد نگاهی مدرن به غارهای نمکی انجام شد.در طراحی دیواره های داخلی و خارجی پروژه ایجاد حس پیوستگی فضایی و ایجاد فضایی مدرن و در عین حال نزدیک به طبیعت مد نظر بوده است.

  دیواره ها و سکو های نشیمن با الهام از لایه بندی غارهای نمکی و به صورت مدرن طراحی شدند به نحوی که پاسخگوی مراجعین رستوران و عملکرد های خاص آن چون اشپزخانه و کانتر فروش باشد.

  طراحی پلکان علاوه بر تمامی نکات اجرایی می بایست در امتداد دیواره های شکل دهنده فضا باشد و امتداد فضای طبقه پایین را با حرکتی پیچشی به طبقه بالا منتقل کند.

  کف پله ها و صندلی ها و دستگیره درب ورودی از ذوب قوطی های نوشابه المینیومی جمع آوری شده از رستوران های پیرامون پروژه ، ریخته گری شدند.

  قوطی های نوشابه بازیافتی نیاز به دمای ذوب پایین تری داشتند و مصرف انرژی را در عملیات ریخته گری کاهش می داد. کلیه میز ها از سنگ نمک طبیعی و توسط گروه طراحی امتیاز ، طراحی و ساخته شدند.

  همچنین صندلی ها به صورت اختصاصی برای پروژه طراحی و با المینیوم ریخته گری شدند.همه اتصالات شیشه ها و دستگیره درب ورودی نیز برای این پروژه طراحی و ریخته گری شده است.

  مشخصات پروژه:

  نام پروژه: رستوران نمک
  زیر بنای کل پروژه: ١۵٠ متر مربع
  تعداد طبقات: ۲ طبقه
  محل پروژه: شیراز- خیابان عفیف آباد
  طراح: مهندس علیرضا امتیاز
  گروه طراحی: گروه طراحی امتیاز
  کارفرما: فرهاد فخر پور