راز بنی صدر و نقش خمینی در کودتای ۲۸ مرداد!

0
391

ارسالی یکی از خوانندگان به خبرنامه ملّی ایرانیان؛ بعد از سال ها آقای بنی صدر در مصاحبه با رادیو فردا در مرداد ماه ۸۹ رازی بزرگ را در مورد نقش خمینی بیان می کنند . رازی که تا آن‌زمان کسی در مورد آن چیزی نمی دانست و همان جا عنوان می دارد که از موثق بودن خبر مطمئن نبوده ولی برای ثبت در تاریخ مجبور به بیان آنست!

بنی صدر:

 «اما من به مناسبت این مصاحبه مى خواهم اطلاعات مهمى را با شنوندگان ایرانى به خصوص، ساکنین قم در میان بگذارم تا آنها هم از یک ماجرا اطلاع داشته باشند.

مرحوم آقا مهدى حائرى فیلسوف گرانقدر، که انسان آزاده اى بود فرزند آشیخ عبدالکریم حائرى یزدى- بانى حوزه علمیه قم – در خاطرات خود مى گوید که آقاى خمینى حتى با آقاى کاشانى در مورد آنچه که به مصدق و براندازى مصدق بود، هم نظر نبود. بلکه نظراتش به نظرات بهبهانى نزدیک بود.

در گزارش سى.آى.‌اى در باب کودتاى ۲۸ مرداد، مى گوید که قرار بود مرحوم بهبهانى از مرحوم بروجردى فتوا بگیرد تا آن فتوا براى کودتا مبنا بشود. چه کسى رفت و این فتوا را گرفت؟ خود بهبهانى که به قم نرفت. دو سال پیش در این زمینه به من اطلاعاتى دادند که در واقع آن شخصى که از ناحیه آقاى بهبهانى نزد مرحوم بروجردى رفت، آقاى خمینى بوده است.

بعد که آقاى خمینى نسبت به آیت الله بروجردى در سال هاى بعد از کودتا سرد شد و کسى واسطه شد براى اینکه این دو تا را با هم دوباره نزدیک کند. مرحوم بروجردى به آن واسطه گفته بود که این آقا آمده بوده از من چنین فتوایى را بگیرد.

بنابر این آنهایى که در قم هستند و هنوز در قید حیات هستند و از این واقعیت مى توانند اطلاع داشته باشند، و یا کسانى هستند که این موضوع را از پیشینیان شنیده اند، باید بدانند که این اطلاعات به تاریخ ایران تعلق دارد و مى بایست که به اطلاع عموم قرار بگیرد. نمى دانم این اطلاعى که به من داده اند چقدر موثق است؟ ولى اطلاعى است که لازم است با مردم ایران در میان گذاشته شود.»

از آن زمان تا کنون و بنابر توصیه ایشان به تحقیق در مورد صحت و درستی این موضوع پرداختیم که تا این جستجو ها بی نتیجه ماند تا چند ماه پیش اطلاع یافتیم که این خبر صحت دارد و اطلاعات ارائه شده توسط آقای بنی صدر و نقش آقای خمینی در جریان اتفاقات ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ کاملن مورد تایید می باشد. اما نکته ای که آقای بنی صدر از ذکر آن خودداری کرده اند آنست که ایشان چگونه به این اطلاعات دست یافته اند؟! این نکته ای بود که در جریان همین جستجو به آن پی بردیم رازی که آقای بنی صدر در طی این سالها آن را پنهان داشته اند . هنگامی که خمینی برای گرفتن فتوا از آقای بروجردی به قم رفت شخصی جوان، او را در این سفر همراهی می کرد که کارهای شخصی او را به عنوان پیشکار انجام دهد. این جوان کسی نبود جز آقای بنی صدر! منبع مذکور می گوید که خمینی به او اعتماد بسیار داشت و حتا او را به عنوان ابوالحسن فرزند شیخ نطرالله به حصور آیت الله بروجردی معرفی نمود.

به هر حال که این اطلاعات به تاریخ ایران تعلق دارد و مى بایست که به اطلاع عموم قرار بگیرد. مشحص نیست این اطلاعى که به ما داده اند چقدر موثق است؟ ولى اطلاعى است که لازم است با مردم ایران در میان گذاشته شود!…

مطلب قبلیبشارت بهبود شرایط صنعت نفت حتی با کسری بودجه !
مطلب بعدیبردلی کوپر در “آمریکایی خون‌قرمز”
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...