حکم شلاق و زندان برای تجمع کنندگان هوادار محمدعلی طاهری در مقابل زندان اوین

0
235

برخی منابع نزدیک به محمد علی طاهری، بنیانگذار گروه عرفان حلقه از محکومیت تعدادی از هواداران او به زندان و شلاق خبر دادند.

در همین حال ۱۸ فعال مدنی و سیاسی که گروهی از هواداران آقای طاهری هم در میان آنها بودند، به دلیل تحصن در مقابل زندان اوین هر یک به ۹۱ روز حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند که حکم شلاق ۱۶ نفر از آنها به مدت دو سال به حالت تعلیق درآمده است.

محمدعلی طاهری بنیان‌گذار طب مکمل ایرانی، فرادرمانی، سایمنتولوژی و نظریهٔ پیوند شعوری است که بنام مؤسسه فرهنگی هنری عرفان حلقه در دهه ۱۳۸۰به ثبت رسیده است. نام او از سوی بسیاری از خبرگزاری از جمله مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (رهانا) به عنوان یکی از ۱۳ نخبه‌ای که حقوق‌شان در ایران نقض شده به شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش شده است.

سارا ساعی، یکی از این محکومان به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که این تجمع مسالمت‌آمیز و حق قانونی معترضان بوده است. رضا ملک (معاون اسبق وزارت اطلاعات که بعد از ۱۳ سال حبس در سال ۹۳ از زندان آزاد شد)، هاشم زینالی (پدر سعید زینالی، دانشجویی که در جریان اعتراضات ۱۸ تیرماه ۷۸ بازداشت شد و تا کنون خبری از او در دست نیست) و سیمین عیوض‌زاده (مادر امید علی‌شناس، زندانی سیاسی که به تازگی آزاد‌شده)، از جمله فعالانی هستند که در این حکم به شلاق تعلیقی و زندان محکوم شده‌اند.

محمد علی طاهری در اعتراض به آزاد نشدن با وجود اتمام محکومیت پنج سال زندان خود، از سه هفته پیش دست به اعتصاب غذا زده است.