حمله به نفتکش‌ها: آمریکا صریحاً و با تکیه به مدرک، جمهوری اسلامی را متهم می‌کند

0
492

روز پنجشنبه ١٣ ژوئن/٢٣ خرداد، ارتش آمریکا ویدئویی را منتشر کرد که در آن، بنا بر تفسیر آمریکایی‌ها، نیروهای سپاه پاسداران دیده می‌شوند که در حال جمع کردن یک مین منفجرنشده از بدنۀ یکی از نفتکش‌ها هستند.

آمریکایی‌ها همچنین عکسی منتشر کرده‌اند که همین مین را در زمانی که روی کشتی نصب بوده نشان می‌دهد. وزیر خارجۀ آمریکا این بار صریحاً گفت که جمهوری اسلامی مسئول حملات در دریای عمان است. اما تهران این اتهامات را رد کرده است.

ویدئوی کوتاهی که ارتش آمریکا منتشر کرده، اگرچه چندان واضح نیست اما به عقیدۀ نظامیان آمریکایی دست داشتن جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران را در خرابکاری به خوبی نشان می‌دهد.

به نوشتۀ رویترز انتشار چنین مدارکی از سوی آمریکا بسیار نادر است و نشان می‌دهد که آمریکا در متهم کردن جمهوری اسلامی تا چه حد قاطعیت دارد.

روز پنجشنبه، مایک پمپئو وزیر خارجۀ آمریکا، مستقیماً جمهوری اسلامی را مسئول حمله به دو نفتکش دانست و به خبرنگاران گفت: “ارزیابی واشنگتن این است که جمهوری اسلامی مسئول حملات امروز در دریای عمان است”. پمپئو توضیح داد که ایراد اتهام علیه جمهوری اسلامی “بر اساس نوع تسلیحات، سطح دانش لازم برای اجرای این نوع عملیات و همچنین با مقایسه با حملات مشابه جمهوری اسلامی و بالاخره با تکیه بر این واقعیت صورت گرفته که هیچ سازمانی در منطقه وجود ندارد که دارای چنین درجه‌ای از کارشناسی باشد”.

پس از او، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز با انتشار ویدئوی سخنان پمپئو در توئیتر، بر جملۀ آخر او تأکید کرد.

اما در تهران، عباس موسوی سخنگوی وزارت أمور خارجه گفت: “اتهام‌زنی آمریکا نه تنها شوخی و خنده‌دار نیست بلکه نگران‌کننده و هشدارآمیز است”. او گوشزد کرد که “ما در سریع‌ترین زمان ممکن به کمک ملوانان کشتی‌های دچار سانحه رفتیم و آنها را نجات دادیم.

موسوی افزود: “در حالی که نخست‌وزیر ژاپن برای کاهش تنش‌ها، با نفر اول جمهوری اسلامی در حال دیدار است کدام دست‌های پنهان به دنبال اثرگذاری بر این تلاش‌ها در منطقه است و چه کسانی از آن سود می‌برند؟”

حملۀ جسم پرنده
اما به گفتۀ ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، قایق سپاه پاسداران در ساعت ١۶ و ١٠ دقیقه به وقت محلی دیده شده که در حال نزدیک شدن به نفتکش “کوکوکا کوریجوس” بوده است. آتش‌سوزی در دو کشتی حامل میعانات گازی صبح روز پنج‌شنبه ۲۳ خرداد، در دریای عمان روی داد.

به گزارش رادیو فرانسه؛ کارکنان کشتی ژاپنی گفته‌اند که شاهد حملۀ یک جسم پرنده به کشتی بوده‌اند. مدیرعامل شرکت ژاپنی “کُکوکا سانگیو” به خبرنگاران گفت: “ما گزارش‌هایی در دست داریم که بر أساس آن جسمی به طرف کشتی پرواز کرده و سپس انفجار رخ داده است”. او گفت که ظاهراً کشتی “کوکوکا کوریجوس” به فاصلۀ سه ساعت، هدف دو حملۀ پیاپی قرار گرفته است.