این ذوالفقار را چه کسی به کمر بسته است؟ جمهوری اسلامی، آمریکا یا یک نیروی سوم؟ نوشتاری از فرامرز دادرس، کارشناس امنیتی

0
459

امروز شنبه ۱۳ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی برابر ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ خورشیدی یک سازمان شبه نظامی، خلق الساعه و ضد آمریکایی به نام مقاومت اسلامی ، نیروهای ذوالفقار ! در عراق اعلام موجودیت کرد. هم زمان با اعلام موجودیت این سازمان پس از حدود دو ماه آتش بس غیر رسمی در عراق یک راکت بسوی پایگاه هوایی التاجی، در عراق محل استقرار نیرو های آمریکایی و ائتلاف ضد داعش شلیک شد ولی تاکنون هیچ آماری از خسارات جانی و مالی گزارش نشده است.

بیانیه قوات ذوالفقار

رنگ آمیزی لوگوی نیرو های ذوالفقار مقاومت اسلامی از؛ رنگ های سبز، سرخ می باشد و رنگ سفید کاغذ ، در مجموع الهام گرفته از پرچم سه رنگ ایران است. در عراق، کشوری که هم اکنون بیش از صد ها جنبش مسلح در آن بشدت فعال می باشند یک گروه تازه چه حرفی برای گفتن دارد؟. مدتی است که میان دولت تازه عراق به نخست وزیری مصطفی الکاظمی با آمریکا و عربستان مذاکرات جدی و بسیار مهمی در باره آینده این کشور بدون دخالت جمهوری اسلامی در جریان است.

دولت عراق در وضعیت بسیار وخیم اقتصادی بسر می برد و قادر به پرداخت حقوق ارتش و کارمندانش نمی باشد و لاجرم دست نیاز بسوی سعودی ها دراز کرده است. آمریکا شرط هر گونه گشایش بسوی عراق را موکول به قطع دست های جمهوری اسلامی در عراق کرده است. کمک های مالی جمهوری اسلامی به نیروهای حشد الشعبی به دلیل مشکلات اقتصادی رژیم اسلامی کاهش یافته است. در آخرین سفر اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس به عراق به خلاف همیشه نتوانست پول نقد برای رهبران حشد الشعبی هدیه ببرد و در عوض تعدادی انگشتر نقره با نگین عقیق سوقات برد که گفته می شود رهبران حشدالشعبی را حیرت زده کرد. در ضمن دولت عراق از اسماعیل قاآنی خواست که در آینده برای ورود به عراق اقدام به اخذ ویزا نماید.

گفته می شود که روابط قاآنی با گروه های شبه نظامی به گرمی روابط قاسم سلیمانی با آنان نمی باشد. حشد الشعبی هم اعلام کرد که حاضر است نیرو هایش در ارتش عراق ادغام شوند. فرانسوی ها هم طرحی در زمینه باز گردانی شبه نظامیان به زندگی غیر نظامی به دولت عراق ارائه کردند که مورد استقبال نخست وزیر عراق قرار گرفت.

از سوی دیگر جمهوری اسلامی و آمریکا در حال مذاکره برای تبادل زندانیان دو کشور می باشند و تاکنون به نتایج مثبتی هم رسیده اند. پس از تهدید جدی آمریکا علیه موشک پرانی های گروه های وابسته به جمهوری اسلامی در عراق و سپس یک آرامش کوتاه در این کشور ، ایجاد یک سازمان شبه نظامی آن هم با استفاده از رنگ های پرچم ایران و استفاده از نام ذوالفقار، شمشیر امام اول شیعیان و پرتاب راکت بسوی پایگاه آمریکا چه سودی برای جمهوری اسلامی خواهد داشت.

آیا نیروی ذوالفقار دست پخت آمریکا می باشد ؟ هر چه که به تاریخ انتخابات آمریکا نزدیک می شویم اوضاع داخلی آمریکا بیش از پیش بحرانی می شود. دموکرات ها شمشیر را از رو بسته اند تا از انتخاب دوباره دونالد ترامپ به هر ترتیبی جلوگیری کنند. آیا می توان تصور کرد که دولت ترامپ پیش بینی می کند که با وخیم شدن اوضاع داخلی آمریکا برای پیروزی در انتخابات نیاز به یک حمله نظامی به ایران دارد ؟ و از این جهت یک سازمان قلابی شبه نظامی براه انداخته تا بهانه لازم را برای حمله فراهم نماید ؟ احتمال توطئه نیروی سوم. در منطقه دو نیروی مخالف جمهوری اسلامی بشدت فعال می باشند، اسرائیل و عربستان سعودی و اقمارش. هر دو این دو نیز می توانند برای ایجاد زمینه درگیری های بیشتر ایران در عراق و در نتیجه ایجاد اختلاف میان عراق و ایران و باز کردن پای آمریکا به یک حمله نظامی به ایران چنین تشکیلاتی را سازماندهی نمایند. حال باید منتظر واکنش جمهوری اسلامی در برابر اعلام موجودیت نیروی ذوالفقار در عراق باشیم.