افزایش 30 برابر از حد مجاز ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده جمهوری اسلامی

0
425

دو گزارش سری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه هفتم خرداد نشان داد که جمهوری اسلامی در حالی به غنی‌سازی اورانیوم تا سطحی نزدیک به سطح مورد نیاز برای ساخت تسلیحات هسته‌ای ادامه می‌دهد که رایزنی‌ها برای بهبود همکاری‌ آن با این آژانس وابسته به سازمان ملل ناکام مانده است.

در یکی از گزارش‌های سه ماهه آژانس با اشاره به تعهد برای بهبود همکاری و توانایی آژانس برای انجام وظایف نظارتی آن در ایران، آمده است: «در سال گذشته هیچ پیشرفتی در راستای اجرای بیانیه مشترک صادر شده در 4 مارس 2023 صورت نگرفته است.»

این گزارش افزود: «مدیرکل (آژانس) دعوت خود از دولت جدید جمهوری اسلامی و آمادگی خود را برای ادامه گفت‌وگوهای سطح بالا و بحث‌های فنی بعدی که از ششم و هفتم مه 2024 آغاز شده است، تجدید می‌کند.»

العربیه نوشت؛ بر اساس گزارش محرمانه منتشر نشده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جمهوری اسلامی در ماههای اخیر ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را افزایش داده و روند توسعه برنامه هسته‌ای خود را شتاب بخشیده است.

برخلاف ادعای جمهوری اسلامی که همواره تلاش خود برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را انکار می‌کند، گزارش محرمانه جدید آژانش نشان می‌دهد ذخایر اورانیوم غنی‌شده این کشور که در فوریه سال جاری 5525.5 کیلوگرم بود در 11 مه، به 6201.3 کیلوگرم رسیده است به این معنی که مقادیر آن به 30 برابر بیشتر از حد مجاز تعیین شده در توافق هسته‌ای 2015 «برجام»، افزایش یافته است.

«اورانیوم با غنای پایین» که میزان 235U آن کم‌تر از ۲۰٪ ولی بیشتر از ۰/۷٪ است. سوخت بیشتر نیروگاه‌های هسته‌ای بین ۳ تا ۵ درصد 235U است.

«اورانیوم با غنای بالا» که 235U در آن بیشتر از ۲۰٪ و حتی در مواردی بیش از ۹۸٪ است و مناسب برای کاربردهای نظامی و ساخت بمب‌های هسته‌ای است.

اورانیوم-۲۳۵ مهم‌ترین ماده مورد نیاز رآکتور هسته‌ای (برای شکافته شدن و تولید انرژی) است. اما مشکل کار اینجاست که اورانیوم استخراج شده از معدن، ترکیبی از ایزوتوپ‌های مختلف از جمله دو ایزوتوپ مهم و پایدار اورانیوم ۲۳۵ و اورانیوم ۲۳۸ می‌باشد. به‌طوری که از این مخلوط سهم ایزوتوپ۲۳۵ حدود هفت دهم درصد است و برای کاربردی شدن آن در صنعت هسته‌ای باید غلظت آن بین ۲ تا ۵ درصد باشد بنابراین لازم است غنی‌سازی شود. ایزوتوپ‌های اورانیوم می‌توانند از هم جدا بشوند تا نسبت یک ایزوتوپ بر دیگری افزایش یابد. این فرایند غنی‌سازی نام دارد.

مقاله قبلیمحمد رسول‌اف برنده جایزۀ ویژۀ هیئت داوران جشنوارۀ کن شد
مقاله بعدیاحتمال قراردادن سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه‌اروپا
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...