اطلاعات مهم سازمان جهانی بهداشت درباره ناقلان بدون علامت کرونا

0
82

سازمان جهانی بهداشت نگرانی‌های پژوهشگرانی را که می‌گویند وجود مبتلایان بدون علامت باعث دشوار شدن مهار کرونا می‌شود رد کرد.

مقام‌های سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده‌اند بیماران بدون علامت عامل انتشار ویروس کرونا نیستند. 

این اظهارات مقام‌های سازمان جهانی بهداشت در واکنش به نگرانی‌های برخی از پژوهشگرانی مطرح شده است که گفته‌اند مهار ویروس کرونا به دلیل وجود مبتلایان بدون عفونت دشوار خواهد بود. 

در برخی از افراد به خصوص افراد جوان و یا افراد فاقد بیماری‌های زمینه‌ای بعد از ابتلا به عفونت کرونا علامت‌های آن ظاهر نمی‌شود. در برخی دیگر از افراد ظاهر شدن علامت‌ها ممکن است چند روز طول بکشد. 

شواهد اولیه درباره این بیماری نشان می‌داد ناقل بدون داشتن علامت‌های بیماری می‌تواند این بیماری را به افراد دیگر منتقل کند. مقام‌های سازمان جهانی بهداشت امروز گفته‌اند با آن‌که این ناقلان خاموش بیماری را به دیگران منتقل می‌کنند عامل انتشار آن نیستند. 

ماریا ون کرخوف، رئیس بخش بیماری‌های اضطراری در سازمان جهانی بهداشت، گفت: «براساس اطلاعاتی که داریم این‌که فرد بدون علامت بتواند بیماری را به فرد دیگری انتقال دهد نادر است.»

وی بیان کرد: دولت‌ها باید تمرکز خودشان را روی کشف و قرنطینه مبتلایان دارای علامت قرار دهند. 

رئیس بخش بیماری‌های اضطراری در سازمان جهانی بهداشت ادامه داد: برای پاسخگویی به این سوال که آیا ناقلان خاموش عامل انتشار گسترده ویروس کرونا هستند یا خیر به داده‌ها و پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

مقام‌های سازمان جهانی بهداشت علاوه بر این گفته‌اند که وضعیت ابتلا به ویروس کرونا در سراسر دنیا بدتر شده است. 

ون کرکوف پیشتر گفته شواهدی درباره تغییر یافتن ویروس کرونا چه از لحاظ روش انتقال و چه از لحاظ شدت بیماری ناشی از آن وجود ندارد. 

او در یک نشست خبری گفت: «این ویروس از لحاظ قابلیت انتقال تغییر نکرده، از لحاظ شدت هم تغییر نکرده است.»

رئیس بخش بیماری‌های اضطراری در سازمان جهانی بهداشت افزود: «چیزی که مهم است این است که تدابیری به کار گرفته‌ایم تا از انتقال آن جلوگیری کنیم.»

کرونای جدید یکی از ۷ نوع ویروس شناخته‌شده کروناست که باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود. ۴ گونه از این نوع ویروس‌ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می‌کنند و ۳ گونه دیگر باعث ایجاد بیماری‌های حاد تنفسی می‌شوند که در مواردی به مرگ منجر می‌شود.

فارس به نقل از سی‌ان‌بی‌سی نوشت:سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از ۱۲۱ هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را «همه‌گیر جهانی» (پاندمی) اعلام کرد.