استفاده از سپر انسانی توسط سپاه پاسداران و شرکت هواپیمایی ماهان مصداق جرم مرکب است؛ از نگاه فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعات و امنیت

0
379

سقوط هواپیمای ماهان بر فراز سوریه و لبنان، فاجعه‌ای که به‌زودی اتفاق خواهد افتاد.

هواپیماهای شرکت مسافربری ماهان که سهام آن در مالکیت سرداران سپاه می‌باشند در لبنان و سوریه هم‌زمان با مسافرکشی، مشغول انتقال قاچاق تجهیزات نظامی و پول نقد برای گروه‌های وابسته شبه‌نظامی به جمهوری اسلامی می‌باشد.

ماه گذشته کاپیتان امیر اسداللهی خلبان شرکت ماهان فاش کرد که در سال ۱۳۹۲ خورشیدی سردار قاسم سلیمانی شخصاً با یک پرواز ماهان هفت تن تجهیزات نظامی ممنوعه را به سوریه قاچاق کرده است.

پس‌ازاین اعتراف که در رسانه‌های جمهوری با آب‌وتاب منتشر شد و سپس در رسانه‌های جهان بازتاب داشت آمریکا و اسرائیل بهانه رسمی به دست آوردند که ازاین‌پس هواپیماهای شرکت ماهان را توقیف و بازرسی نمایند.

به‌هرحال اقدام جمهوری اسلامی در سو استفاده از پروازهای مسافری برای انتقال تجهیزات نظامی قانونی یا ممنوعه، مصداق جرم مرکب است.

به‌جز اینکه این عمل ازنظر حقوق داخلی ایران و حقوق بین‌المللی جرم محسوب می‌شود، ازنظر اخلاقی نیز مصداق جرم به‌حساب می‌آید و بدتر آز همه این‌ها در نگاه یک حکومت مذهبی که خود را در چارچوب آن تعریف می‌کند و از دیدگاه مؤمنین آن مذهب مصداق گناه کبیره به‌حساب می‌آید، چون موجب به خطر انداختن جان و هلاکت مسافرین بی‌گناه که ندانسته در هواپیما به سفر پرداخته‌اند خواهد شد.

اما در مورد اینکه جمهوری اسلامی با تبلیغات مظلوم‌نمایی موفق شده شماری از هم‌میهنان را فریب داده و با سو استفاده آز احساسات ناسیونالیستی ایرانیان مسئله خلاف قانونی و اخلاقی حمل تسلیحات نظامی با استفاده آز سپر انسانی را در هیاهوی این حادثه به حاشیه بکشاند باعث شگفتی و نگرانی است.

رهبر و مسئولین جمهوری اسلامی به اعتراف خودشان در حالت جنگی با آمریکا و اسرائیل و برخی کشورهای منطقه قرار داده‌اند و اصرار به ادامه حالت جنگی دارند.

بنابراین در حالت جنگی حتی به‌طور ناخواسته امکان و احتمال بروز حوادث خونین پیش‌بینی می‌شوند.

حکومت ایران اعلام کرد به شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه اقدام هواپیماهای نظامی آمریکا علیه هواپیمای ماهان شکایت خواهد کرد،. آمریکا نیز می‌تواند گفته‌های کاپیتان امیر اسداللهی را به‌عنوان مدرک خلافکاری‌های هواپیمای ماهان به شورای امنیت ارائه دهد و شکایت ایران را خنثی نماید. آمریکا همچنین از جلسه شورای امنیت درباره هواپیمای ماهان بهره خواهد برد و مسئله ادامه تحریم‌های تسلیحاتی ایران را به کرسی خواهد نشاند