اجرایی کنسرت در خراسان رضوی ممنوع شد

0
171

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان چناران، دو هفته پس از لغو کنسرت «علیرضا قربانی» و بازتاب‌های فراوان این اتفاق در رسانه‌های داخلی و خارجی در نخستین گفتگوی رسمی خود درباره این موضوع اظهاراتی را بر زبان آورد.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از«موسیقی ما»، شامگاه ۹ اسفند «علیرضا قربانی» برای اولین بار قرار بود در استان خراسان رضوی و در سالن دانشگاه آزاد شهرستان «گل‌بهار» – از توابع شهر مشهد- روی صحنه برود. برنامه‌ریزی شده بود تا این خواننده باسابقه به همراه گروه «اشتیاق» گلچینی از آثار ماندگار خود را اجرا ‌کند و «سامان صمیمی» مایستر ارکستر باشد. قرار بود رپرتوار این برنامه هم شامل قطعاتی از ساخته‌های زنده‌یاد «همایون خرم»، «فردین خلعتبری» و «مهیار علیزاده» و… باشد؛

اما ساعاتی پیش از اجرای این برنامه با نامه رسمی دادستانی شهرستان چناران از برگزاری این برنامه ممانعت به عمل آمد تا «علیرضا قربانی»‌‌ همان شب در اعتراضی شدید به این اتفاقات به «موسیقی ما» بگوید: «برای من، این اقدام دادستانی جای تأسف و تعجب بسیار دارد. دادستانی اگر می‌خواهد اعمال نفوذ کند، باید علیه اداره ارشاد استان یا نهادهای دیگری که در رابطه با اعطای مجوز دخیل بوده‌اند، وارد عمل شود. نه اینکه به صورت مستقیم با برگزارکنندگان کنسرت برخورد کرده و مانع از اجرای برنامه توسط آنان شود. باید این مسأله از لحاظ قانونی نیز مورد بررسی قرار گیرد که آیا دادستانی چنین امکانی را دارد یا خیر؟ اما در این میان چند نکته مهم وجود دارد که برای من بسیار باعث تأسف و بیش از آن تعجب است. اگر در این باره خلاف یا ممنوعیتی وجود دارد، چرا شورای تأمین استان، اداره کل ارشاد و اداره اماکن این مجوز را داده‌اند؟ از آن طرف، به‌طور طبیعی باید تفاهمی میان سه قوه و به‌خصوص قوه قضاییه و مجریه وجود داشته باشد. مسئول برگزاری کنسرت و مسایل فرهنگی قوه مجریه است و حالا رخ دادن اتفاقاتی از این دست، نشان می‌دهد که این قوا هیچ تعاملی با یکدیگر ندارند. متأسفم که بگویم به خاطر همین است که هم‌اکنون وضع کشور به این صورت درآمده است. قوه قضاییه و دادستانی به جای اینکه به فکر اختلاس‌های میلیاردی‌ای باشند که هموار در کشور رخ می‌دهد، مانع از اجرای‌ِ کنسرت‌هایی می‌شوند که می‌تواند به اعتلای فرهنگ کشور بیَنجامد. از آن طرف، حتی در زمان دولت نهم و دهم، ما با مشکلاتی از این دست مواجه نبودیم؛ خطابِ من به‌صورت کاملاً مستقیم با رییس‌جمهور محترم -دکتر حسن روحانی- است و می‌خواهم به ایشان بگویم: «جناب آقای دکتر روحانی! مردم با عشق و امید به شما رأی دادند و در این میان، هنرمندان و قشر فرهیخته و روشنفکر نقش مستقیمی داشتند و حال، بروزِ اتفاقاتی از این دست، بسیار باعث تأسف است. انتظار ما از دولتِ «تدبیر و امید» این است که شعار‌هایش را محقق کند و به انتظارات پاسخ دهد. ما در ابتدای دولت یازدهم، امیدواری بسیاری برای بهبود اوضاع داشتیم؛ اما در این قریبِ دو سال اتفاقِ خوشایندی در حوزه فرهنگ و هنر رخ نداده است.»

اعتراض‌های تند و تیز این خواننده به شدت مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت و آغاز کننده موج اعتراض هاییبودند که بسیاری از هنرمندان نیز در آن حضور پیدا کردند تا صدا بلند‌تر شود و مقامات رسمی نیز به این موضوع ورود پیدا کنند. در این بین و در اوج اعتراض‌ها، برخی گروه‌های خودسر در این استان با انتشار بیانیه‌هایی تند، الفاظی نادرست و غیرفرهنگی را درباره موسیقی استفاده کردند تا موضوع برگزاری کنسرت موسیقی در این استان بار دیگر به خبر اول رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها تبدیل شود.

پیگیری خبرنگار «موسیقی ما» برای ارتباط گرفتن با دادستان شهرستان «چناران» (که بر اساس نامه ایشان به رئیس ارشاد چناران برنامه لغو شده بود) بالاخره پس از یک هفته نتیجه داد و ایشان در نخستین گفتگوی رسمیشان با «سایت موسیقی ما» نکاتی را درباره این اتفاق توضیح دادند.

«مجید اشراق» دادستان عمومی «چناران» در این باره به خبرنگار «موسیقی ما» گفت: «بحث‌هایی که تا کنون رسانه‌ها درباره این موضوع داشته‌اند بیشتر حالت غیرحقوقی داشته و عمدتا به قصد شانتاژ رسانه‌های ضد انقلاب صورت گرفته است. بخاطر همین چندان از نظر من اهمیت پاسخگویی ندارد. «بی‌بی‌سی» و «دویچه وله» با بازتاب این اتفاقات تنها در پی مقاصد غیر فرهنگی خود هستند و از سوی دیگر نیز برخی رسانه‌ها با شیطنت‌هایی سعی کردند موضوع را به سمتی پیش ببرند که این اتفاق را اتفاقی غیر قانونی جلوه بدهند. مگر «بی‌بی‌سی» متولی فرهنگی اتفاقات داخل کشور است که تا این حد سعی در غیرقانونی جلوه دادن ایین تصمیم دارند؟ در حالی که این موضوع با نامه‌هایی رسمی صورت گرفته است.»

«اشراق» همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار «موسیقی ما» مبنی بر اینکه این کنسرت دارای مجوزهای رسمی وزارت ارشاد بوده توضیح داد: «ما در نامه‌ای که در اختیار ارشاد مشهد قرار دادیم و ظاهرا به صورت همگانی هم منتشر شده، توضیح داده‌ایم که موضوع برگزاری این قبیل برنامه‌ها فعلا در این استان به طور کل منتفی است و ما دستوراتی را دریافت کرده‌ایم که بر اساس آن‌ها تصمیم گرفته‌ایم. حالا اگر قرار باشد این موضوع دستخوش تغییرات جدید شود، باید منتظر دستورات جدیدی باشیم که به صورت قانونی به ما می‌رسد.»

او همچنین در انتهای صحبت‌های خود نیز گفت: «متاسفانه موضوع به سمت بازی‌های سیاسی سوق داده شده و بخاطر همین با توجه به برداشت‌های مختلف و خلاف واقع، از سوی دادستانی کل استان به دلیل احتمال هرگونه تفسیر به رای از حرف‌ها ما، اجازه اظهارنظر بیشتر در این رابطه را نداریم.»

گفتنی‌ست پیگیری خبرنگار «موسیقی ما» برای روشن شدن ابعاد دیگری از این موضوع ادامه دارد و گفتگوهایی با رئیس ارشاد استان، رئیس انجمن موسیقی استان خراسان و همچنین تهیه کننده کنسرت «علیرضا قربانی» صورت پذیرفته که در روزهای آینده در همین رسانه منتشر خواهد شد.