آمریکا در نظر دارد مانع از صدور بنزین جمهوری اسلامی به ونزوئلا شود

0
307

رویترز به نقل از مقامات واشنگتن نوشت که ایالات متحد آمریکا در نظر دارد برای جلوگیری از صدور بنزین جمهوری اسلامی به ونزوئلا تدابیری اتخاذ کند. مقامات آمریکایی توضیحی دربارۀ این تدابیر نداده اند، اما، تصریح کرده اند که مجموعه ای از گزینه ها به رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد شده است.

همین منابع که نخواسته اند نامش فاش شود ابراز اطمینان کرده اند که رژیم نیکلاس مادورو در ازای واردات سوخت و تجهیزات از جمهوری اسلامی، مقادیر قابل توجه ای طلا در اختیار جمهوری اسلامی گذاشته است.

پنج کشتی جمهوری اسلامی حامل سوخت پس از بارگیری در بندرعباس از کانال سوئز عبور کرده اند و دست کم یکی از آنها به سمت ونزوئلا در حال حرکت است. در فقدان سرمایه گذاری های لازم طی سال های گذشته و همچنین تحریم های آمریکا زیرساخت های نفتی ونزوئلا شدیداً فرسوده شده و بعضاً از کار افتاده اند.

ماه گذشته شرکت هواپیمایی ماهان، متعلق به سپاه پاسداران، تجهیزات فنی را جهت راه اندازی پالایشگاه “کاردون” در ونزوئلا به این کشور منتقل کرد. در واکنش، وزیر امور خارجۀ آمریکا، مایک پمپئو، از کشورها خواست که عبور هواپیماهای شرکت ماهان را از حریم هوایی خود ممنوع کنند.

رادیوفرانسه نوشت؛ شرکت هواپیمایی ماهان هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته و به گفتۀ مقامات واشنگتن کمک های لجستیکی ناشناس در اختیار ونزوئلا قرار می دهد و یا جهت حمایت از رژیم اسد نیرو و تجهیزات نظامی به سوریه منتقل می کند.