یادداشت تند صادق زیباکلام درباره صحبت های مهران مدیری در “دورهمی” و واکنش پس از آن: «اتفاقی که در فضای مجازی افتاد باعث شد آقای مهران مدیری که آدم زرنگ و تیزی هم هست، متوجه شود چه گاف بزرگی داده»

0
246

صادق زیباکلام در تاربرگ فیسبوک خود اشاره کرد: …آقای مهران مدیری نان به اصولگرایان و اصحاب قدرت قرض می دهد که ببینید من چطور به برجام توهین می کنم و چطور با شما هم نوایی می کنم و برجام را نفی می کنم، پس هوای من را داشته باشید!…
صادق زیباکلام یادداشتی در تماشاگران امروز درباره ماجرای رسانه ای این روزها، صحبت های مهران مدیری در دورهمی و واکنش پس از آن نوشت:

-این روزها با حرف های آقای مهران مدیری جنجالی در فضای مجازی به پا شد، اما من فکر می کنم اصلاح طلب ها نباید خیلی به ایشان بها بدهند؛ این درست که آقای مهران مدیری کمدین و طنزپرداز است، ولی فکر نمی کنم کسی ایشان را از نظر سیاسی و جهت گیری هایش در این باره جدی بگیرد. نکته دیگر اینکه موضعی که ایشان درباره تیم مذاکره کننده گرفته و توهینی که به آقای ظریف کرده، خیلی تأسف برانگیز است. باید برویم و مستقیم از ایشان بپرسیم که شما خودت چقدر جسارت و جرات سیاسی داری؟ یا اینکه شهامت سیاسی داری که به پاسبان سر کوچه ات دیر سلام کنی؟ این قدر جسارت و شهامت سیاسی داری که یک هزارم آنچه را که به ظریف گفتی بتوانی به یک اصولگرای دسته سوم، چهارم، پنجم بگویی؟ آن قدر جسارت و شهامت سیاسی داری که بتوانی به پیش نماز محله ات دیر سلام کنی؟
– همه ما پاسخ آقای مدیری به این پرسش ها را می دانیم. همه می دانیم که جسارت و شهامت ایشان در چه حد و اندازه ای است. همه می دانیم که ایشان جرات نمی کند به پاسبان سر کوچه یا پیش نماز محله اش دیر سلام کند. همه می دانیم که ایشان جرات نمی کند به یک اصولگرای دسته سوم، چهارم، یا حتی دسته پنجم کوچک ترین اسائه ادبی کند. ولی اینکه ایشان به خودش اجازه می دهد به دکتر محمدجواد ظریف این گونه اهانت کند، نشان می دهد که چقدر آدم فرصت طلبی است. چقدر نان به نرخ روز خور است و چقدر دارد سرمایه گذاری سیاسی می کند.
– ایشان فکر می کند مردم نمی فهمند. در حالی که مردم خوب می فهمند ایشان دارد چه می کند. اتفاقاً آقای مهران مدیری هیچ حب و بغضی نسبت به آقای ظریف ندارد. شاید ته دلش از اینکه ظریف را خراب می کند خودش هم ناراحت باشد، ولی چرا این کار را می کند؟ پاسخش خیلی ساده است. آقای مهران مدیری نان به اصولگرایان و اصحاب قدرت قرض می دهد که ببینید من چطور به برجام توهین می کنم و چطور با شما هم نوایی می کنم و برجام را نفی می کنم، پس هوای من را داشته باشید! اگر هم چیزی از دهنم در رفت و طنزی را در برنامه ام گفتم خیلی علیه ما نشورید و اجازه دهید ما همچنان در تلویزیون باقی بمانیم. ما مخلص شما هم هستیم. بعضی وقت ها چیزهایی برای بازارگرمی می گوییم. خلاصه اینکه ایشان در حقیقت یک جور سرمایه گذاری سیاسی و متأسفانه خوش رقصی می کند. لغتی که نمی خواهم به کار ببرم، ولی چاره ای ندارم. آقای مدیری برای اصحاب قدرت و اصولگرایان خوش رقصی می کند که خیلی عرصه را به او تنگ نکنند و او را خودی بگیرند.
– در مورد اینکه آقای مهران مدیری روی خط یک برنامه تلویزیونی آمد و حرف خودش را توجیه کرد و گفت منظورش آقای ظریف و تیم مذاکره کننده نبوده هم باید بگویم، ایشان هنوز فکر می کند در فضای مجازی، بین جوانان و بین اقشار تحصیلکرده محبوبیت زیادی دارد. برای همین هم اتفاقی که در فضای مجازی افتاد باعث شد آقای مهران مدیری که آدم زرنگ و تیزی هم هست، متوجه شود چه گاف بزرگی داده. می توان گفت آقای مدیری اصلاً توقع برخوردی که در فضای مجازی و از کاربران فضای مجازی دید نداشت. بنابراین این مسئله موجب شد در اولین فرصت درصدد توجیه کارش بربیاید، اما باید گفت کمی برای عقب نشینی هایی که ایشان این روزها می کند و می خواهد یک جورهایی قضیه را توجیه کند، دیر است و تمام این حرف ها چیزی را تغییر نمی دهد.