۱۳۶ نفتکش مرتبط با جمهوری اسلامی دیگر اجازه استفاده از پرچم پاناما را ندارند

0
135

در واکنش به موسسه آمریکایی «اتحاد علیه جمهوری اسلامی اتمی» که پاناما را به همکاری با جمهوری اسلامی متهم کرده بود، سازمان دریانوردی این کشور می‌گوید طی چهار سال اخیر مجوز دریانوردی ۱۳۶ کشتی مرتبط با جمهوری اسلامی را به خاطر دغدغه‌های مربوط به تروریسم و دور زدن تحریم‌های بین‌المللی باطل کرده است.

یکشنبه ۲۲ ژانویه، درگیری میان موسسه آمریکای و دولت پاناما از ۱۶ ژانویه آغاز شد، هنگامی که جب بوش، فرماندار پیشین فلوریدا و عضو هیئت مشاوران موسسه در مقاله‌ای برای روزنامه «واشینگتن پست» نوشت: «پاناما در ادامه بقای رژیم جمهوری اسلامی نقش اساسی داشته است، و جمهوری اسلامی را قادر ساخته تا نفت و گاز خود را به سراسر جهان قاچاق کند.»

بوش مدعی شد پاناما محل ثبت مجوز دریانوردی ۳۹ درصد از ۲۸۸ کشتی است که در انتقال غیرقانونی نفت خام یا فرآورده‌های نفتی جمهوری اسلامی دست داشته‌اند، و افزود پاناما تنها مجوز دریانوردی ۱۸ عدد از ۱۳۰ کشتی که اتحاد علیه جمهوری اسلامی اتمی آنها را «نگران‌کننده» دانسته بود را لغو کرده است.

العربیه به نقل از مجله فوربز نوشت، در پاسخ، سازمان دریانوردی پاناما، که بزرگترین مجوزدهنده کشتیرانی در جهان است، چند روز بعد ادعاهای بوش را رد کرد. این سازمان طی بیانیه‌ای در ۱۹ ژانویه اعلام کرد در چهار سال اخیر مجوز ۱۳۶ کشتی که ارتباط مستقیم آنها با «شرکت ملی نفت جمهوری اسلامی» ثابت شده بود، را لغو کرده است.

با این وجود، اتحاد علیه جمهوری اسلامی اتمی پاسخ سازمان دریانوردی پاناما را نپذیرفته، و آن را «ناکافی» دانسته است. این موسسه اخیرا بیانیه‌ای جدید صادر کرد و نگرانی‌های خود را توضیح داد.

بر اساس این بیانیه: «کشتی‌های متعلق به شرکت ملی نفت جمهوری اسلامی تنها بخشی از مشکل هستند، و کشتی‌های متعلق به شرکت ملی نفتکش جمهوری اسلامی و سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی نیز در فرایند قاچاق نفت و دور زدن تحریم‌ها سهیم هستند.»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید