۱۷۰ درویش در چهار بیمارستان تهران و حمله شدید امامان جمعه به دراویش گنابادی

0
204

فرهاد نوری فعال حقوق دراویش و از مدیران سایت مجذوبان نور درباره وضعیت دراویش بازداشت شده در اعتراضات سی‌ام بهمن ماه گفت حدود ۱۷۰ نفر از دراویش به دلیل ضرب و شتم وارده در چهار بیمارستان تهران بستری هستند که حال دو نفر از آنها به نام‌های محمد لباف و و نعمت الله ریاحی به شدت وخیم است. همچنین به گفته این فعال حقوق دراویش، یکی از انگشتان دست امیر نوری به دلیل شدت جراحت قطع شده است. به گفته آقای نوری علیرغم درمان کامل امیر نوری به همراه ۲۹ درویش دیگر صبح چهارم اسفند از بیمارستان به زندان فشافویه منتقل شده است.

فرهاد نوری به کمپین گفت۱۷۰ درویش در حال حاضر در چهار بیمارستان خاتم النبیا، سجاد، امام خمینی و لبافی‌نژاد بستری هستند.

به گفته این فعال حقوق دراویش، صبح چهارم اسفند کسری نوری، دانشجوی حقوق دانشگاه تهران و رضا انتصاری، روزنامه‌نگار و درویشی به نام سخاومت فهمیمی بدون کامل شدن پروسه درمان از بیمارستان به زندان فشافویه منتقل شده‌اند. فرهاد نوری درباره وضعیت کسری نوری و دو برادرش گفت: «کسری موقع بازداشت ضربه به سرش خورده، شکسته شده و مدتی حتی در کما بوده، دو برادر کسری به نام‌های امیر و پوریا نیز بازداشت شدند و امیر از شدت جراحت یکی از انگشتان دستش قطع شده است که او هم به همراه کسری و ۳۰ نفر دیگر امروز از بیمارستان به فشافویه منتقل شده است.»

همچنین فرهاد نوری درباره تعداد بازداشت‌شدگان گفت: «اسامی ۳۰۰ نفر از دراویش بازداشت شده مشخص شده است اما احتمالا تعداد بازداشتی‌ها از این بیشتر است . فرهاد نوری همچنین گفت: «طبق لیستی که تاکنون ما جمع کرده‌ایم حداقل ۱۰ درویش زن بازداشت و به زندان قرچک منتقل شده‌اند. مردها نیز اکثرا به زندان فشافویه منتقل شده‌اند و تعدادی نیز به زندان قرچک و اوین منتقل شده‌اند.«

فرهاد نوری درویشی که اکنون در کشور استرالیا زندگی می‌کند درباره نگرانی خانواده‌های دراویش گفت: «دراویشی که در خیابان گلستان پنجم بودند به شدت از سوی ماموران لباس شخصی مورد ضرب و شتم واقع شدند. نیروی انتظامی خودش را کنار کشیده و لباس شخصی تا می‌توانستند آنها را روز سی ام بهمن ماه کتک زدند و بعد نیروی انتظامی آمده و آنها را بازداشت کرده است. بنابراین بیشتر آنها زخمی بودند و بعضی از انها نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند اما بلافاصه که وضعیت‌شان کمی بهتر می‌شود آنها را گروه گروه سوار اتوبوس و به زندان منتقل می‌کنند.»

اعتراض دراویش و برنامه آمریکا و انگلیس

امامان جمعه سه شهر ایران در خطبه‌های نماز جمعه چهارم اسفند ماه با حملات شدید به دراویش و اتفاقات خیابان هفتم پاسداران در روز سی بهمن ماه را منتسب به فتنه‌، انحراف، تروریست‌، جاسوس و وابسته به انگلیس و آمریکا خوانده و خواستار برخورد با آنها شدند. علم الهدی امام جمعه مشهد حتی اعتراض دراویش به محاصره خانه رهبرشان از سوی نیروهای امنیتی را به بازداشت فعالان محیط زیست ارتباط داد و گفت همه اینها کار دشمن است.

علم الهدی امام جمعه خراسان رضوی با توهین شدید به دروایش گنابادی ایران آن را دکانی نامید که «دشمن درست کرده است» و درباره اتفاقاتی که در خیابان پاسداران تهران افتاد، گفت «برنامه‌ریزی آمریکا و انگلیس» بوده و «جریان جاسوسی دشمن است»

علم الهدی مدعی شد اعتراضات دراویش گنابادی به محاصره خانه رهبرشان (نورعلی تابنده) از سوی نیروهای امنیتی به دو انگیزه صورت گرفته است: «اول اینکه مسوولان نظام را مشغول کند تا در مساله رسیدگی به معیشت و اقتصاد مردم فرصتی نداشته باشند. از سوی دیگر جریان نا به کار جاسوسی دشمن زیر پوشش حفاظت زیست و جاسوسی موشکی سرپوش گذاشته شود و برای همین این غائله را برپا کرد و اینها باید شدیدا براندازی شوند زیرا امنیت مردم را هدف قرار داده‌اند.»

علم الهدی با این ادعا که دراویش «امنیت مردم» ایران را هدف قرار داده‌اند، خواستار «براندازی» آنها شد. با این حال این امام جمعه هیچ توضیحی نداد که چطور اعتراضات یک روز دراویش گنابادی در یک منطقه مشخص از تهران وضعیت معیشت و اقتصاد مردم ایران را تحت تاثیر قرار بگذارد و چطور دروایش با فعالان محیط زیست در ارتباط بوده‌اند.

همچنین سیدمحمد سعیدی امام جمعه قم نوشته است او اعتراضات دراویش را به فتنه و ماهیت تروریستی لقب داد و گفت مسوولان باید «برخورد قاطع و سریع با فتنه‌گران» داشته باشند. همچنین این امام جمعه در پشت تریبون رسمی گفت: «فتنه و درگیری‌های اخیر تهران ماهیت تروریستی داشت و افرادی به اسم دراویش ولی با رویکردی داعش به فتنه‌گری پرداختند و آسایش و امنیت مردم را سلب کردند.»

آیت‌الله موحدی کرمانی امام جمعه تهران نیز گفت از آنجا که آنها «مرتکب قتل شده و به خانه‌ها، مغازه‌ها و ماشین‌های مردم متعرض شده‌اند»باید با شدت برخورد کرد.

با این حال طبق فیلم‌های که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، ماموران لباس شخصی و گارد ویژه نیروی انتظامی به تعداد فراوان در خیابان‌ها با گاز اشک‌‌آور و باتوم به دراویش و حتی مردم معمولی حمله کردند. در این فیلم‌ها حتی صدای شلیک گلوله به کرات شنیده شد و صورت‌های زخمی و آپارتمان‌های تخریب شده‌ای که به دراویش پناه دادند نیز به وضوح مشخص است. تصاویری در اینترنت پخش شده از آپارتمانی که شیشه‌هایش شکسته و حتی بخشی از خانه سرایدار آپارتمان نیز از سوی ماموران تخریب شده و تصاویری از لکه‌های خون که بر روی زمین و دیوار پاشیده شده است.

دراویش گنابادی روز سی‌ام بهمن ۹۶ در اعتراض به محاصره خانه رهبرشان در خیابان هفتم پاسداران تهران تجمع کردند که این تجمع با دخالت نیروی انتظامی و ماموران لباس شخصی به آشوب کشیده شد. سردار سعید منتظر المهدی، سخنگوی نیروی انتظامی تهران روز اول اسفند گفت در این تجمع ۳۰۰ نفر بازداشت شدند و سه مامور پلیس و دو بسیجی نیز جان خود را از دست دادند.

یک منبع نزدیک به دراویش گنابادی

گفت سیصد نفر اعلام شده از سوی پلیس فقط آمار بازداشت‌ها در تهران است و اگرچه آماربازداشت شدگان در شهرستان‌ها در حال افزایش است، اما تعیین عدد دقیق ممکن نیست. این منبع گفت ماموران پلیس و لباس شخصی                         در اولین ساعات بامداد روز یکم اسفند با استفاده از گاز اشک آور و باتوم و سلاح‌های سرد به دراویش حاضر در منطقه پاسداران  تهران حملهکرده و پس از ضرب و شتم،

 آنان را بازداشت و به یکی از مراکز پلیس در تهران منتقل کرده‌اند.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ در میان بازداشت‌شدگان کسری نوری، دانشجوی حقوق دانشگاه تهران رضا انتصاری، روزنامه نگار نیز وجود دارند که به نقل از منابع مطلع در زمان بازداشت به شدت زخمی شده بودند. علاوه بر این طبق خبرهای منتشر شده بسیاری از دراویش زخمی در بیمارستان به سر می‌برند.