یک مقام دولت بایدن به «شهادت دروغ» در سنا درباره جمهوری اسلامی متهم شد

0
263

تد کروز، سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس، تصدی فرد مورد نظر جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، بر مقام ریاست اداره خاورمیانه وزارت امور خارجه ایالات متحده را به دلیل «دروغگویی درباره وضعیت تحریم‌های جمهوری اسلامی» متوقف کرد.

سه‌شنبه 19 اکتبر 2021، تیم سناتور کروز طی ایمیلی مفصل به دفاتر اعضای جمهوری‌خواه «کمیته امور خارجه مجلس سنا» توضیح داد‌ه‌اند که باربارا لیف، که دولت بایدن وی را به عنوان دستیار وزیر خارجه در امور خاورمیانه معرفی کرده است، درباره رویکرد این دولت به مسئله تحریم‌های جمهوری اسلامی به این مقام برجسته امنیت ملی دروغ گفته است.

کروز در جریان فرآیند تایید صلاحیت لیف در مجلس سنا، از وی خواسته بود تا به طور مکتوب «هرگونه معاملات، مبادلات، یا توافق‌هایی که دولت بایدن برای کاهش فشار بر جمهوری اسلامی در نظر دارد» را برای او روشن کند. به گفته تیم کروز، لیف در پاسخ نوشته بود: «هیچ گونه ترتیبات، معامله یا توافقی برای کاهش فشار بر جمهوری اسلامی در نظر گرفته نشده است.»

العربیه به نقل از پولیتیکو نوشت، تیم کروز در ایمیلی که به اعضای «کمیته امور خارجه مجلس سنا» فرستاده‌اند، تاکید می‌کنند که «این شهادت دروغ است». در متن ایمیل، آنها به دو مقاله اخیر خبرگزاری «رویترز» اشاره کرده‌اند که بر مبنای آنها دولت بایدن قصد دارد بخشی از تحریم‌های روی جمهوری اسلامی را به منظور «اعتمادسازی» و ترغیب جمهوری اسلامی به بازگشت به مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» لغو کند.

مذاکرات وین که تابحال شش دور آن برگزار شده، از ماه ژوئن و در روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری جمهوری اسلامی متوقف شده و هنوز از سر گرفته نشده است. مقامات جمهوری اسلامی، شامل ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری، و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه، بارها تاکید کرده‌اند که تا بایدن تمام تحریم‌های دوران دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا را لغو نکند، جمهوری اسلامی به مذاکرات وین بازنخواهد گشت.