یک فرش نفیس ایرانی در نیویورک 33 میلیون دلار فروش رفت..

0
480

یک تخت فرش گران‌بها و کم‌نظیر ایرانی که بخشی از مجموعه ویلیام کلارک بود، پانزدهم خرداد، در حراج ساتبی در نیویورک به بهای ۳۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار به فروش رسید.

به گزارش انتخاب از رویترز :های این فرش گران‌بها سه برابر بیشتر از آخرین بهایی بود که در یک حراجی برای یک فرش ایرانی پرداخت شده است. در نتیجه چنین قیمتی یک رکورد تاریخی برای یکی فرش به شمار می‌رود.

نام خریدار این فرش که با تماس تلفنی در حراجی شرکت داشت عنوان نشده است.

 خبر راه یافتن این فرش به حراجی، پیشتر هم منتشر شده بود؛ فرشی که از اواسط سده هفدهم میلادی می‌آید، اندازه آن حدود سه متر در دو متر است و گفته شده بود که قیمت اولیه حراج آن حدود یک میلیون و دویست هزار دلار در هر متر مربع است. با این حساب بهای پرداخت شده برای این فرش تقریبا پنج برابر پیشتر از پیشبینی‌های اولیه است.article-2294831-18BACE68000005DC-23_634x857

این فرش دستباف که الیاف آن به رنگ‌های قرمز، آبی و سبز هستند در اوایل قرن بیستم توسط یک سرمایه دار آمریکایی خریداری شد و پس از مرگ وی در سال ۱۹۲۵ به یک موزه اهدا شده بود. از آن زمان این فرش به طور مستمر در موزه «کورکوران» در شهر واشنیگتن در معرض نمایش بوده است.

رکورد پیشین برای یک فرش ایرانی به سال ۲۰۱۰ میلادی باز می‌گردد؛ در آن زمان یک تخت فرش به بهای ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار در حراجی کریستی به فروش رفت. آن فرش هم مانند فرشی که در ساتبی فروخته شده، یک فرش طرح «کرمان» با برگ‌هایی به نقش دال‌بری بود.

http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2013/so-rugs-n09012/lot.12.lotnum.html