گاردین: ایرانیان در انتظار “ربنا”ی شجریان؛ صدای گمشده ماه رمضان؛ در نخستین روز رمضان، تلویزیون مردم را ناامید کرد

0
186

گاردین نوشت: بیش از 30 سال است که در ایام رمضان ، میلیون ها نفر از ایرانیان، تلویزیون و رادیو خود را روشن می کردند تا چند دقیقه پیش از افطار به نوایی خاص و متفاوت گوش دهند.

به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان از سایت های درون مرزی، نام آن نوا “ربنا” است که شاهکار نفس گیری از سوی محمد رضا شجریان مشهورترین خواننده ایرانی است. او استادی بزرگ است که چهار بخش از ایات عربی را انتخاب نموده که هریک با ربنا اغاز می شود.

بسیاری از ایرانیان مذهبی به آن به عنوان راهی برگزیده برای شکرگویی خدا و درخواست بخشش در پایان روزه ی خود، نگاه می کنند.  برای بسیاری از کسانی که اعتقاد چندانی به این مسائل ندارند، ربنا نوایی است که همچون رمضان فرصتی برای گردهمایی های بزرگ خانواده فراهم می کند.

اما در غروب روز چهارشنبه، اولین روز ماه رمضان در ایران، مردم در هنگام افطار از پخش ربنا از تلویزیون دولتی ایران نا امید شدند.

در حقیقت، صداوسیمای ایران پس از گفتگوی شجریان با بی بی سی که سه سال پیش صورت گرفت، از پخش ربنا خودداری کرد.

یک ایران ساکن تهران می گوید: رمضان بدون ربنا به مانند کریسمس بدون سرود سنتی است.

امسال درخواست ها از صدواسیما برای پخش مجدد ربنا به مانند 30 سال گذشته افزایش یافته است.

اوائل هفته، کمال الدین پیرموذن نماینده مجلس ایران از صداوسیما خواست که ربنا مجدد از تلویزیون پخش گردد.

حسن روحانی رئیس جمهور منتخب ایران از هواداران شجریان است و او را در طول مناظرات تلویزیونی، موسیقی دانی بزرگ خوانده بود.

با این حال، علی دارابی معاون ضرغامی روز سه شنبه اشاره کرد که ربنا همچنان در لیست سیاه باقی خواهد ماند.

مترجم: محسن راد

مقاله قبلیزمستان در بهار عربی!
مقاله بعدیدستور رهبری و سینه خیز ضرغامی
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...