کشف یک شکل جدید

0
142

محققان دانشگاه هاروارد در هنگام کار با نوارهای لاستیکی بصورت کاملا تصادفی موفق به کشف شکل جدیدی شدند که به طراحی‌ جدید مولکول‌ها و محصولات منجر خواهد شد.

 محققان در هنگام تلاش برای ساختن فنر دو‌بعدی با استفاده از دو نوار لاستیکی در طول‌های مختلف و کشیدن نوار کوچک‌تر برای هم‌اندازه شدن با نوار بزرگتر موفق به کشف شکل جدید شدند.

شکل جدید یک نیمه‌مارپیچ (hemihelix) با انحراف چندگانه (multiple perversions) است.

مارپیچ (helix) ساختاری سه‌بعدی است و نیمه‌مارپیچ بعنوان شکلی که به ندرت در طبیعت دیده می‌شود، زمانی شکل می‌گیرد که جهتی که مارپیچ در آن می‌پیچد – موسوم به دستوارگی یا دست‌سانی (chirality) – بصورت دوره‌ای در طول تغییر کند؛ برگشت در دست‌سانی یک انحراف (perversion) نامیده می‌شود.

به گفته «کاتیا برتولدی» استادیار مکانیک کاربری در دانشکده مهندسی و علوم کاربردی هاروارد، با فراهم شدن امکان ساخت و کنترل این اشکال پیچیده، بررسی خواص غیرمعمول آنها نیز امکانپذیر می‌شود.

مارپیچ (بالا)، نیمه‌مارپیچ با یک انحراف (وسط)، نیمه‌مارپیچ با انحراف چندگانه (پایین)
مارپیچ (بالا)، نیمه‌مارپیچ با یک انحراف (وسط)، نیمه‌مارپیچ با انحراف چندگانه (پایین)

آگاهی دقیق از نحوه شکل‌گیری این ساختارها، امکان تقلید ویژگی‌های هندسی در مولکول‌های جدید را فراهم کرده و به توسعه نانوابزارهای مدرن از جمله حسگرها، تشدیدگر (resonator) و جذب کننده امواج الکترومغناطیسی منجر خواهد شد.

به گزارش ایسنا؛ نتایج این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.