کشف و حذف تعدادی از حساب‌های وابسته به جمهوری اسلامی

0
410

اوپن‌ای‌آی، شرکت سازنده مدل مشهور هوش مصنوعی چت‌جی‌پی‌تی با انتشار گزارشی از کشف و حذف تعدادی از حساب‌های وابسته به جمهوری اسلامی خبر داد. بر اساس گزارش دویچه وله از اوپن‌ای‌آی، این حساب‌ها در یک گروه پوششی رسانه‌ای به نام “اتحادیه بین‌المللی رسانه‌های مجازی” (IUVM)، از فناوری هوش مصنوعی برای نشر تبلیغات سیاسی جمهوری اسلامی استفاده می‌کردند.

این گروه پوششی با سوءاستفاده از سرویس چت‌‌جی‌پی‌تی از این نرم‌افزار به منظور نگارش متن و ویرایش مقالات و همچنین تهیه عناوین خبری و نیز برچسب‌گذاری محتوی استفاده می‌کرده است.

بر اساس گزارش اوپن‌ای‌آی، مقالات این گروه پوششی به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی منتشر می‌شدند و غالب موضوعات آن‌ها محتوایی ضد آمریکایی و ضداسرائیلی داشته و در آن‌ها از فلسطینی‌ها، “محور مقاومت” و سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی پشتیبانی می‌شده است.

چندی پیشتر رویترز در گزارشی نوشته بود که سازمانی مستقر در تهران مدیریت شبکه‌ای شامل ده‌ها تارنمای را برعهده دارد که اطلاعات نادرست و خبرهای مورد نظر و همسو با سیاست‌های جمهوری اسلامی را به زبان‌های گوناگون منتشر می‌کند.

بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره این مجموعه از وابسته بودن آن به موسسه‌ای به نام «بیان رسانه‌گستر» در ایران حکایت دارد که وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می باشد.

شبکه اجتماعی تیک‌تاک نیز در ماه فوریه امسال ده‌ها حساب وابسته به جمهوری اسلامی را که با هدف نفوذ در کشورهای اروپائی و بویژه بریتانیا و آمریکا ساخته شده بودند را حذف کرد.

گزارش های پیشتر اوپن ای‌آی از کشف کارزارهای مشابه حکومتی دیگری متعلق به کشورهای روسیه، چین و اسرائیل نیز خبر داده است.

مقاله قبلیدغدغه فلسطین مهمتر است یا مردم ایران!؟ بقلم حمید جباری
مقاله بعدیروزنامه کیهان: مبادا مبارزه با بی حجابی باعث کدورت و اختلاف شود
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...