کره اسب باستانی به زندگی برمی‌گردد

0
847

دانشمندان با استخراج سلول‌های فسیل یخ‌زده کره اسب 40 هزار ساله قصد دارند این‌گونه منقرض‌شده را شبیه‌سازی کنند.

یک تیم تحقیقاتی از دانشمندان کره جنوبی و روسیه از سلول‌های کره اسب یخ‌زده نمونه‌برداری کرده‌اند و قصد دارند این گونه را از طریق شبیه‌سازی مجدداً به زندگی برگردانند.

دانشمندان ادعا می‌کنند که این کار اولین گام در مسیر شبیه‌سازی ماموت‌های پشمالو است. این کره اسب متعلق به‌گونه‌ای است که 40 هزار سال پیش منقرض شده‌اند.

گروه تحقیقاتی در آزمایشگاه یاکوتسک، سردترین شهر جهان، در حال بررسی بر لاشه این کره اسب هستند تا سلول‌های زنده در آن پیدا کنند.

636717709952348115

این کره اسب خز زرد روشنی دارد و برای 30 هزار تا 40 هزار سال در خاک‌های منجمد سیبری مدفون بوده و به همین دلیل لاشه آن تقریباً صحیح و سالم مانده است.

به گفته دانشمندان، این کره اسب در زمان مرگ تقریباً 20 روز سن داشته است. بعد از شستن لاشه این حیوان، مشخص شد که یال و دم سیاه‌رنگی داشته است. همچنین یک خط تیره‌رنگ در امتداد ستون فقرات این کره اسب وجود دارد.

636717709919691865

بافت عضلانی این حیوان آسیبی ندیده و صحیح و سالم باقی مانده است. دانشمندان از این بافت نمونه‌برداری سلولی کردند تا در تحقیقات زیست‌فناوری از آنها استفاده کنند. اگر گروه تحقیقاتی یک سلول زنده در این بافت پیدا کند قادر به شبیه‌سازی این موجود منحصربه‌فرد خواهد شد.

به گزارش آنا از دیلی‌میل، محققان معتقدند که شبیه‌سازی این کره اسب راحت‌تر از ماموت‌های پشمالو خواهد بود چرا که شباهت این کره‌ اسب با اسب‌های امروزی بیشتر از شباهت ماموت‌های پشمالو و فیل‌های امروزی است.