کانادا اعدام زندانیان سیاسی ایران در سال 67 را جنایت علیه بشریت نامید..

0
551

پارلمان کانادا روز چهارشنبه  با تصویب یک لایحه در این پارلمان اعدام زندانیان سیاسی ایران در تابستان ۱۳۶۷ را جنایت علیه بشریت خوانده و آن را محکوم کرد.

به گزارش العربیه این پارلمان همچنین روز اول سپتامبر را “در بزرگداشت یاد آنهایی که در گورستان دسته‌جمعی خاوران و دیگر گورهای دسته جمعی ایران به خاک سپرده شده‌اند، روز همبستگی با زندانیان سیاسی ایران” اعلام کرد.

وزارت خارجه و وزرات امور شهروندی کانادا در بیانیه ای که روز گذشته منتشر شد، به “خانواده قربانیان  ایران که تنها گناهشان زیر سوال بردن آنچه این رژیم خشن انجام می‌دهد، بود” تسلیت گفته و با خانواده هزاران قربانی خشونت های حکومت جمهوری اسلامی پس از انقلاب تا کنون ابراز همدردی کرده اند.

دولت کانادا گفته است که “از کسانی که عزیزانشان هدف آزار و اذیت حاکمان فعلی و گذشته ایران قرار گرفته‌اند” پشتیبانی می کند.

کانادا با ستایش از همه کنش‌گران حقوق بشر که اسناد و مدارک خشونت در جمهوری اسلامی را جمع‌آوری و عرضه می‌کنند، گفته است که قربانیان اعدام‌های دست‌جمعی سال ۱۳۶۷، زهرا کاظمی و تمام ایرانیانی که به خاطر ایستادن در برابر “حکومتی خشن” با بازداشت و شکنجه و مرگ روبرو شده‌اند را فراموش نمی‌کند.

گفتنی است که کمپینی از فعالان، دانشگاهیان و حقوقدانان ایرانی- کانادایی طرح محکومیت اعدامهای تابستان 67 را به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد آن کشتار تهیه کرده و شماری از نمایندگان پارلمان کانادا آن را ارائه کردند.

حزب محافظه‌کار حاکم و احزاب مخالف آن در پارلمان کانادا این طرح را تائید کرده اند.