کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل رد صلاحیت ها در انتخابات ایران را محکوم کردند

0
172

در ادامه واکنش ها به اقدام شورای نگهبان در رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، چهار کارشناس حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه در نشست شورای حقوق بشر در ژنو، روند بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران و همزمان منع کاندیداتوری زنان را ناقض قوانین بین المللی خواندند و خواستار آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و بیش از ۴۰ روزنامه نگار و زندانیان سیاسی دیگر در ایران شدند.

به گزارش رادیو فردا؛ چهار کارشناس حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه در نشست شورای حقوق بشر در ژنو، روند بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران و منع کاندیداتوری زنان را ناقض قوانین بین المللی خواندند.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران گفت که این روند، تبعیض آمیز و نقض حق بنیادی مشارکت سیاسی است و هرنوع رد صلاحیتی تنها باید براساس ملاک های بی طرفانه و معقول باشد.

سه کارشناس دیگر سازمان ملل در امور مبارزه با تبعیض علیه زنان و آزادی تجمعات و تشکل ها، اقدام شورای نگهبان را در رد صلاحیت زنانِ کاندیدا به صرف زن بودن، نقض میثاق حقوق مدنی وسیاسی دانستند و خواستار آزادی میرحسین موسوی و مهدی کروبی و بیش از ۴۰ روزنامه نگار و زندانیان سیاسی دیگر در ایران شد.