چین: نگرانی‌ کشورهای خلیج فارس از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی «عادلانه و منطقی» است

0
267

پس از سفر وزیر امور خارجه عربستان سعودی و جمعی دیگر از وزرای خارجه کشورهای خلیج فارس به پکن، وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که نگرانی‌های کشورهای خلیج فارس درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی «عادلانه و منطقی» است.

سه‌شنبه 11 ژانویه، در حالی که مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» در وین در جریان است، وزرای امور خارجه کشورهای خلیج فارس، جمهوری اسلامی و ترکیه طی هفته جاری به‌طور جداگانه برای رایزنی به چین می‌روند.

وزرای امور خارجه عربستان سعودی، کویت، عمان، بحرین، و دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس بین روزهای دوشنبه تا جمعه به چین سفر می‌کنند. قرار است وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه و وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی روز جمعه به این کشور سفر کنند.

العربیه به نقل از رویترز نوشت، از زمان خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی در سال 2018، چین به عنوان تنها ناجی اقتصاد بحرانی این کشور تبدیل شده است. وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین سه‌شنبه طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: «چین و جمهوری اسلامی قاطعانه از یکدیگر در موضوعات اساسی حمایت می‌کنند».

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه با همتایان سعودی و بحرینی خود دیدار و درباره مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی با آنها تبادل نظر کرد. کشورهای خلیج فارس همیشه نسبت به جاه‌طلبی‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، برنامه موشکی تهاجمی و فعالیت‌ خصمانه نیروهای نیابتی منطقه‌ای علیج فارس و خاورمیانه آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

وانگ یی به همتای سعودی خود گفت، در جایی که لازم است سیستم جهانی عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای مورد ارجاع نهایی قرار می‌گیرد و نگرانی‌های «عادلانه و منطقی» کشورهای خلیج فارس و خاورمیانه درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی نیز باید در نظر گرفته شود.