پیشنهاد رسمی جمهوری اسلامی به پیمان شانگهای برای ایجاد پول واحد

0
222

مهدی صفری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اظهار کرد: این نامه را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم این ایده به نتیجه برسد.

صفری افزود: اگر این ایده عملیاتی شود می‌تواند مسائل تجاری میان کشورهای عضو پیمان شانگهای و کشورهای قدرتمندی همچون چین، هند، پاکستان و روسیه را حل کند.

وی درباره زمینه‌های تقویت همکاری کشورمان با اعضای سازمان همکاری‌های اقتصادی دریای سیاه، تاکید کرد: باید بتوانیم مسیرهای ارتباط با کشورهای عضو این سازمان را متنوع کنیم و از مسیرهای مختلف چون شمال اروپا، آسیای مرکزی و قفقاز برسیم.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افزود: یکی از مسیرهایی که از طریق آن می‌توانیم به شمال اروپا برویم دریای سیاه است که این همکاری از طریق چین، بندرعباس، جمهوری آذربایجان، گرجستان و دریای سیاه و از آن سو از طریق رومانی و صربستان به دیگر کشورهای اروپایی است.

صفری گفت: سازمان همکاری‌های اقتصادی دریای سیاه می‌تواند با ۱۰ عضو اکو (سازمان همکاری‌های اقتصادی) می‌تواند ابتدا در زمینه حمل و نقل و سپس در حوزه‌های تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری مشترک فعالیت کنند.

معاون وزیر امور خارجه افزود: تمرکز خود را بر حمل و نقل گذاشتیم و ظرفیت خاصی در کشورمان داریم به ویژه در حوزه حمل و نقل که پارسال برای نخستین بار توانستیم در بخش ریلی این دالان تا ۱۵ میلیون تن کالا انتقال دهیم.

ایرنا نوشت؛ صفری با اشاره به نهایی شدن سند موافقتنامه دالان شمال – جنوب و اتصال دریای سیاه به خلیج فارس و با تاکید بر افزایش ظرفیت انتقال کالا از طریق این دالان، افزود: حجم انتقال کالا در این مسیر در سه بخش دریایی، ریلی و جاده‌ای به ۳۰ میلیون تن می‌رسد که برای تحقق این رقم باید زیرساخت‌های ریلی در این مسیر تکمیل شود.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی درباره روند بهره‌مندی جمهوری اسلامی از عضویت اجرایی در سازمان همکاری‌های شانگهای گفت: در حال تنظیم فرم‌های مربوط و امضای ۴۵۰ سند مرتبط هستیم و تلاش می‌کنیم که این روند را کوتاه کنیم تا بتوانیم به طور کامل عضو شویم و تعامل خود را با اعضای این سازمان در زمینه‌های مختلف به ویژه عرصه اقتصادی آغاز کنیم.

وی افزود: روند تشریفات اجرایی عضویت در شانگهای مانند پیوستن ما به مجمع اقتصادی اوراسیا است که در حال تکمیل این روند و ارائه مدارک هستیم که بتوانیم تا پایان همین سال میلادی با پنج عضو این مجمع، وارد تجارت آزاد 5 کشور شویم که روسها و دیگر اعضای این مجمع مانند ارمنی‌ها با ما همکاری می‌کنند.