پنتاگون: جمهوری اسلامی همچنان به رساندن سلاح به حوثی‌های یمن ادامه می‌دهد

0
163

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، روز چهارشنبه ۱۹ فوریه/ ۳۰ بهمن اعلام کرد که جمهوری اسلامی همچنان رساندن سلاح‌های پیشرفته به حوثی‌های یمن را ادامه می‌دهد. این موضوع پس از دو مورد کشف محموله‌های اسلحه مربوط به جمهوری اسلامی صورت گرفت که طی سه ماه گذشته یعنی در ۲۵ نوامبر و ۹ فوریه در منطقه خلیج فارس و با کشتی‌های بدون پرچم صورت گرفته است.

فرمانده “بیل اوربان” سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا برای منطقه خلیج‌فارسِ، در یک نشست خبری جمهوری اسلامی را «مسئول برنامه‌ریزی، سازماندهی و ساخت» این تسلیحات و ارسال آنها برای شبه‌نظامیان حوثی یمن دانست. بیل اوربان همچنین با نمایش عکس‌هایی از سلاح‌های ضبط شده گفت که این سلاح‌ها مربوط به جمهوری اسلامی است و برای حوثی‌های یمن فرستاده شده است.

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا، در آخرین توقیف صورت‌گرفته در دریای عُمان در ٩ فوریه جاری، محموله‌ای شامل ۱۵۰ موشک هدایت‌شونده ضد تانک “دهلَویه” ساخت جمهوری اسلامی را کشف کرد که از موشک روسی “کورنِت” کپی‌برداری شده است. همچنین در این محموله سه موشک «زمین به هوا» مدل ۳۵۸ کشف شد.

محموله قبلی هم در تاریخ ٢۵ نوامبر سال گذشته کشف شد و شامل تعداد زیادی قطعات سیستم‌های هواپیمای بدون سرنشین بوده است. این محموله توسط “یواس اس، فارست شرمن” توقیف شده بود. براساس گزارش منتشرشده از سوی وزارت دفاع آمریکا، موتور و بخش‌های دیگر این هواپیماها از جمله دستگاه‌های کنترل حرکت و تنظیم دریچه سوخت آن، مطابق قطعات پهپادهای “قاصف” و “صمصاد” است.

به گفته بیل اوربان، «ایالات متحده یقین دارد که سلاح‌های توقیف‌شده، در ایران ساخته شده و به صورت قاچاق برای حوثی‌های یمن فرستاده شده است». اقدامی که به گفته این مقام ارتش آمریکا، خلاف قطعنامه‌های مختلف شورای امنیت سازمان ملل است.
اما بیل اوربان از پاسخ‌دادن به دیگر پرسش‌ها درباره چگونگی کشف این دو محموله و منطقه بارگیری آنها خودداری کرد. وی اعلام کرد که خدمه دستگیرشده در دومین کشتی، یمنی بودند و به گارد ساحلی یمن تحویل داده شده‌اند.

جمهوری اسلامی همواره از پذیرفتن کمک نظامی به شورشیان حوثی یمن خودداری کرده است. اما ایالات متحده آمریکا بارها جمهوری اسلامی را به تهیه و رساندن اسلحه به آنها متهم کرده است.

در حالی که حوثی‌های یمن ادعا کرده بودند این حملات توسط آنها صورت گرفته، کشف این دو محموله و اثبات تعلق آنها به جمهوری اسلامی، به گفته بیل اوربان، برای جمهوری اسلامی «پیامدهای بین‌المللی» خواهد داشت.

به گزارش رادیوفرانسه؛ در سپتامبر گذشته و پس از حملات موشکی صورت‌گرفته به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، آمریکا و اروپا و عربستان، جمهوری اسلامی را به انجام این حملات متهم کردند؛ امری که جمهوری اسلامی آن را رد کرد.