پرزیدنت ترامپ: جمهوری اسلامی شهروندان آمریکایی را آزاد نکند با تبعات جدی مواجه می‌شود

0
303

پرزیدنت دونالد ترامپ با صدور بیانیه ای جمهوری اسلامی را تهدید کرد اگر شهروندان آمریکایی را آزاد نکند،‌ با تبعات جدی این اقدام روبرو خواهد شد.

در بیانیه ای که عصر جمعه ۳۰ تیر توسط کاخ سفید منتشر شد‌، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد جمهوری اسلامی را در صورت آزاد نکردن شهروندان آمریکایی با تبعات جدی و جدید رو به رو می کند. در این بیانیه آمده است:‌رئیس‌جمهور ترامپ و دولت آمریکا تلاش‌ها برای بازگرداندن تمامی آمریکایی‌های بازداشت‌شده در خارج از کشور را مضاعف کرده‌اند. ایالات متحده کشورهایی که ناعادلانه کماکان اقدام به گروگان‌گیری و بازداشت شهروندان آمریکا می‌کنند را محکوم می‌کند.

در بخشی از این بیانیه آمده: نزدیک چهل سال است که جمهوری اسلامی  از بازداشت و گروگانگیری برای سیاست خارجی خود استفاده می کند و این رویه همچنان با حکم ده سال زندان برای «ژیو وانگ» تا امروز ادامه دارد.

در این بیانیه تاکید شده: جمهوری اسلامی برای مراقبت و سلامتی شهروندان بازداشت شده آمریکایی مسئول است.

در بیانیه کاخ سفید همچنین آمده: رئیس جمهوری آمریکا پرزیدنت ترامپ به جمهوری اسلامی تاکید می کند که رابرت (باب)‌ لوینسون را که از ده سال پیش نگه داشته آزاد کند. همچنین جمهوری اسلامی باید سیامک و باقر نمازی که همزمان با دولت اوباما بازداشت شدند و همه آمریکایی های دیگر را که ناعادلانه زندانی هستند، آزاد کند.

واکنش رئیس جمهوری آمریکا به بازداشت های اخیر شهروندان آمریکایی توسط جمهوری اسلامی است.

این هفته مقام های قضایی جمهوری اسلامی اعلام کردند «زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکا به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده است.

دانشگاه پرینستون که آقای وانگ محقق آنجاست این اتهامات را رد کرده و اعلام داشت وی روی اسناد قاجار در قرن گذشته کار می کرد.

دولت ترامپ روز سه شنبه خواستار آزادی «زی یو وانگ» محقق دانشگاه پرینستون و شهروند آمریکایی از جمهوری اسلامی شد.

غیر از او، چند شهروند آمریکایی در بازداشت جمهوری اسلامی هستند.

باقر نمازی ۸۱ ساله از بهمن سال گذشته، زمانی که برای کمک به آزادی فرزندش سیامک نمازی ۴۶ ساله به تهران سفر کرده بود ، بازداشت شد.

سیامک نمازی در سال ۲۰۱۵ هنگامی که قصد داشت از ایران خارج شود در فرودگاه بازداشت شد. او متولد ایران و شهروند دو تابعیتی ایران و آمریکا است.

کمی پس از بازداشت سیامک نمازی، پدرش باقر نمازی در بازگشت از دبی در فرودگاه تهران بازداشت شد.

دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی که معمولا به صدور احکام سنگین شهرت دارد، سال گذشته باقر نمازی و پسرش سیامک را به اتهام جاسوسی برای دولت متخاصم هر یک به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش صدای آمریکا؛ کمیته فرعی خاور میانه و شمال آفریقای مجلس نمایندگان آمریکا نیز قرار است هفته آینده نشستی را در همین زمینه با عنوان «بازداشت برای باج گیری» و با حضور فرزند رابرت لوینسون، فرزند دیگر باقر نمازی و برادر سیامک نمازی، و همچنین فرزند نزار زاکا برگزار کند.