واکنش آیت‌الله سیستانی به اهدای دکترای تازه به احمدی‌نژاد

0
548

در جلسه هیأت دولت که صبح روز چهارشنبه به ریاست احمدی‌نژاد برگزار شد، در اتفاقی جالب به دکتر احمدی‌نژاد از سوی دانشگاهی که ادعا شده بود توسط آیت الله سیستانی تاسیس شده، دکترای افتخاری اهداء شد؛ واقعه‌ای که با واکنش سریع دفتر اصلی این مرجع همراه شد.

 به گزارش «تابناک»، «در حاشیه جلسه هیات وزیران از سوی دکتر علیرضا ابوالفضلی مدیر شعبه دانشگاه دارالحکمه در ایران، دکترای افتخاری این دانشگاه در رشته مدیریت تحول به پاس خدمات و تلاش‌های دکتر احمدی‌نژاد در عرصه بین الملل و جهان اسلام به وی اعطاء ‌شد. مدیر شعبه دانشگاه دارالحکمه در ایران همچنین از درخواست مسئولین ارشد دانشگاه بین‌المللی دارالحکمه برای عضویت دکتر احمدی نژاد در هیأت علمی این دانشگاه در ایران خبر داد. گفتنی است دانشگاه دارالحکمه توسط آیت‌الله سیستانی تأسیس شده و در بیش از 85 کشور جهان نمایندگی دارد.»

این خبری بود که روز چهارشنبه 29 خرداد بر روی خروجی وب سایت رسمی ریاست جمهوری قرار گرفت و با بهت صاحب نظران همراه شد، چرا که اساساً مشخص نبود دانشگاهی که آیت الله سیستانی موسس آن است، با چه انگیزه‌ای اعتبارش را در قالب یک دکترای افتخاری در اختیار رئیس دولت دهم قرار خواهد داد و همین مسئله باعث ایجاد ابهام‌هایی نزد پیگیران افکارعمومی درباره کیفیت وقوع این مسئله شد تا انتشار فیلم این اتفاق، کنجکاوی ها را بیشتر برانگیزد.

بر همین اساس پیگیری‌هایی در این باره از دفتر قم و دفتر نجف آیت الله العظمی سیستانی صورت پذیرفت که در نهایت اصالت دانشگاه منتسب به این مرجع تقلید و طبیعتا اصالت مدرک صادره زیر سوال رفت. دفتر آیت الله سیستانی در نجف اشرف، در پاسخ به این پرسش وارده که «در اخبار آمده است که شعبه دانشگاه دارالحکمه در ایران به بعضی از رجال سیاست دکترای افتخاری در رشته مدیریت تحول! داده است و این دانشگاه به ریاست سیدقوام (زین العابدین) شهرستانی توسط آیت الله سیستانی تاسیس شده و در بیش از 85 کشور نمایندگی دارد. آیا این خبر صحیح است؟ متشکرم.»، مرقومه این مرجع تقلید را ارائه نمود.

293714_219

در پاسخ مکتوب آیت الله سیستانی که ممهور به مهر ایشان است و دیروز رسماً اعلام شده، چنین آمده: «بسمه تعالی. این دانشگاه – که از قرار اطلاع عنوانی بیش نیست – هیچگونه ارتباطی با آقا ندارد و رئیس آن نیز مورد تایید ایشان نمی‌باشد. 10 شعبان 1434» و با این اوصاف عملاً این دانشگاه ارتباطی با این مرجع تقلید نداشته و همان دکترای اعتباری نیز محل چالش جدی است؛ به خصوص آنکه در گرایش جالب و بدیعی تحت عنوان «دکترای تحول» اهداء شده است.

به نظر می‌رسد ضروری باشد تا نهادهای مسئول پیش از درج اعلام رسمی و چنین اخباری و حتی پذیرش چنین مدارکی، اطلاعات ارائه شده را با دفتر مراجع چک نمایند تا در نهایت چنین اتفاقی رخ ندهد..