هشدار علی‌اکبر صالحی در روزنامۀ گاردین: برجام در خطر است

0
95

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی و معاون رئیس جمهوری، در یادداشتی در روزنامۀ انگلیسی “گاردین”، هشدار می‌دهد که سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه می‌تواند توافق اتمی با جمهوری اسلامی را به خطر اندازد. او بدون این که از دونالد ترامپ یا عربستان نام ببرد، جبهه‌گیری‌های این دو کشور را در منطقه خطرناک می‌داند و می‌گوید با ادامۀ این وضع”همه ما به پله اول بازمی‌گردیم”.

در شمارۀ روز جمعه ٢٣ ژوئن روزنامۀ گاردین، در مقاله‌ای تحت عنوان “برای حفظ توافق با جمهوری اسلامی، غرب باید تغییر مسیر دهد” علی‌اکبر صالحی می‌نویسد که توجه “برخی کشورهای غربی به سبب انگیزه‌های کوته‌بینانه سیاسی یا وسوسه‌های پر سود” منحرف شده است. صالحی سؤال می‌کند که در این شرایط “ما چطور می‌توانیم این توافق را نجات دهیم و آن را از این دور باطل خارج کنیم؟”

او سپس به موانع و مشکلات می‌پردازد و می‌نویسد: “نخستین مانع اصلی بر سر راه تعامل جمهوری اسلامی و غرب، ریشه در سردرگمی امنیتی دارد. رفتن به دنبال قدرت نظامی فراتر از آن‌چه نیازهای امنیتی واقعی ایجاب می‌کند، موجب به وجود آمدن سوء‌ظن‌هایی در میان دیگران می‌شود و خطر بی‌ثباتی را به همراه دارد. مثلاً، فروش اسلحۀ آمریکایی به برخی مشتریان خاورمیانه و زیاده‌روی آشکار همان بازیگران منطقه‌ای در خریدهای تسلیحاتی، فقط به علت ثروت فراوان نفتی، تحریک کننده‌ است”…

صالحی بدون ذکر نام کشورها توضیح می‌دهد که سیاست‌های اخیر ترامپ در منطقه و اتحاد آمریکا و عربستان علیه جمهوری اسلامی، کار خطرناکی است. او به طور تلویحی می‌گوید که اگر این وضعیت ادامه یابد، توافق اتمی باطل خواهد شد.

صالحی هشدار می‌دهد که “بی‌توجهی به نگرانی‌های امنیتی واقعی جمهوری اسلامی از طریق تغییر عمدی توازن نظامی و امنیتی منطقه یا گسترش جمهوری اسلامی هراسی، تعامل را به خطر می‌اندازد”. و می‌‌افزاید: “احترام نگذاشتن به تعهدات مشخصی که برجام تعیین کرده است نیز همین نتیجه را دارد و همه ما به پله اول باز می‌گردیم”.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ صالحی همچنین می‌نویسد که عقایدی مانند “برخورد تمدن‌ها”، “جنگ شیعه و سنی”، “دشمنی عرب و عجم” و “محور اسرائیل و اعراب بر ضد جمهوری اسلامی”، همگی مفاهیمی هستند که “برای اهداف پنهانی به وجود آمده‌اند” و در نهایت، همکاری جمهوری اسلامی با غرب و توافق‌های به دست آمده را مورد تهدید قرار می‌دهند.