نزدیک شدن جمهوری اسلامی به ساخت سلاح اتمی با تولید اورانیوم با خلوص ۸۴ درصد

0
29

دو دیپلمات ارشد اعلام کردند که بازرسان بین‌المللی سازمان انرژی اتمی هفته گذشته اورانیوم غنی شده با خلوص ۸۴ درصد را در جمهوری اسلامی شناسایی کرده‌اند. این میزان خلوص کمی کمتر از خلوص مورد نیاز برای ساخت سلاح هسته‌ای است.

طبق این گزارش، فعالیت‌های اتمی غیر کنترل شده جمهوری اسلامی ممکن است باعث ایجاد یک بحران جدید شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تلاش است تا دریابد که جمهوری اسلامی چگونه اورانیوم غنی‌شده را با خلوص ۸۴ درصد ذخیره کرده است. این بالاترین سطحی است که بازرسان در ایران پیدا کرده‌اند و تنها شش درصد کمتر از میزان خلوص مورد نیاز برای یک سلاح هسته‌ای است. جمهوری اسلامی پیش از این به آژانس گفته بود که سانتریفیوژهایش برای غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصد مناسب‌سازی شده است.

بازرسان باید تعیین کنند که آیا جمهوری اسلامی به‌طور عمد اورانیوم با این خلوص را تولید کرده است یا اینکه غلظت آن حاصل تجمع ناخواسته در شبکه لوله‌هایی است که صدها سانتریفیوژ پرسرعت مورد استفاده برای جداسازی ایزوتوپ‌ها را به هم متصل می‌کند.

یورونیوز به نقل از بلومبرگ نوشت؛ یکی از دیپلمات‌ها می‌گوید که حتی اگر مشخص شود این میزان خلوص اورانیوم به اشتباه در اثر مشکلات فنی در عملکرد آبشارهای سانتریفیوژ انباشته شده باشد، با این حال این موضوع خطر تصمیم جمهوری اسلامی برای تولید اورانیوز بسیار غنی شده را نشان می‌دهد. دیپلمات دیگر به بلومبرگ گفته است که جمهوری اسلامی فرم‌های لازم درباره قصد خود برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات فردو یا نطنز را ارائه نکرده است.

این دومین بار در ماه جاری است که ناظران فعالیت‌های مشکوک مرتبط با غنی سازی را در ایران شناسایی می‌کنند. آژانس پیش‌تر از جمهوری اسلامی به‌دلیل ایجاد تغییرات اعلام نشده در اتصال دو مجموعه از سانتریفیوژهای غنی‌سازی ۶۰ درصدی در تاسیسات هسته‌ای فردو انتقاد کرده بود.

طبق گزارش بلومبرگ، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال آماده کردن گزارش سه‌ماهه مربوط به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی تا قبل از نشست اوایل ماه مارس شورای حکام در وین است.

این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که جمهوری اسلامی از سوی غرب منزوی شده است و مذاکرات هسته‌ای به حالت تعلیق درآمده است.

این دولت به دلیل سرکوب اعتراضات اخیر از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم شده است.