نخست وزیر فرانسه از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست تا پناهجویان سوری را بپذیرند

0
123

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه روز جمعه ۲۷ نوامبر/ ۶ آذر از کشورهای حاشیه خلیج فارس خواست تا تعداد بیشتری از پناهجویان سوری را بپذیرند. وی با بیان اینکه اروپا نمی‌تواند همه پناهجویانی که از سوریه می‌آیند را بپذیرد، همچنین درباره وقوع “یک فاجعه انسانی” در کشورهای بالکان هشدار داد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه مانوئل والس در دیدار با ساکنان یکی از محلات حومه پاریس گفت: «من تکرار می‌کنم که اروپا نمی‌تواند همه پناهجویان سوری را بپذیرد، به همین دلیل به یک راه‌حل دیپلماتیک، سیاسی و نظامی در سوریه نیاز داریم.»

وی با بیان اینکه “هرکس در این زمینه باید نقشی را بپذیرد” در ادامه افزود که در این مورد روی سخن وی بیشتر با “کشورهای حاشیه خلیج فارس” است.

از حدود چهار میلیون پناهجوی سوری که از جنگ داخلی در این کشور می‌گریزند، اغلب آنان به کشورهای همسایه از جمله لبنان، اردن و ترکیه رفته‌اند. اما درهای کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی، قطر و امارات متحده عربی همچنان به روی این پناهجویان بسته است.

بسیاری از پناهجویان از طریق کشورهای بالکان سعی دارند خود را به کشورهای اروپای غربی برسانند.
به گفته مانوئل والس با توجه به اینکه اروپا نمی‌تواند پناهجویان بیشتری را بپذیرد، زمستان امسال ممکن است در حوزه کشورهای بالکان یک “فاجعه انسانی” رخ دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ نخست وزیر فرانسه پیش از این و بعد از حملات انتحاری اخیر پاریس نگرانی خود درباره “خزیدن” برخی “تروریست‌ها” در قالب “پناهجویان” سوری برای ورود به اروپا را اظهار کرده است.

به گفته وی “بحث درباره جذب کردن تروریست‌ها در قالب پناهجویان وجود دارد. اغلب پناهجویان سوری از تروریسمی که عامل آن بشار اسد، رئیس جمهور سوریه یا گروه دولت اسلامی است، می‌گریزند.”

طی سال میلادی جاری بیش از 800 هزار پناهجو از طریق دریا خود را به اروپا رسانده‌اند که اغلب آنها از کشورهای خاورمیانه بوده‌اند.