موسویان: خامنه ای مجوز مذاکره مستقیم با آمریکا را به روحانی داده است

0
181

حسین موسویان از اعضای تیم اسبق مذاکرات اتمی ایران با غرب، در یادداشتی خبر داده است که خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ، مجوز مذاکره مستقیم با آمریکا را به حسن روحانی رئیس جمهوری جدید ایران داده است.

موسویان در یادداشتی که درباره اوضاع اخیر سوریه و مساله اسلحه شیمیایی این کشور و تغییراتی که منجر به مداخله نظامی آمریکا در سایت ”دیپلماسی ایرانی” نوشته است، با اشاره به دلایل تغییر شرایط در صحنه بین المللی، از مشارکت ایران در این روند خبر داده است.

موسویان در بخشی از یادداشت خود نوشته است: ”‫مقام معظم رهبری مجوز ورود دولت حسن روحانی به مذاکرات مستقیم با آمریکا را صادر کرده اند. هیچ فرصتی بهتر از این برای پایان دادن به دهه ها خصومت بین ایران و آمریکا وجود ندارد. در چنین شرایطی، حمله آمریکا به سوریه هر گونه امید به از سرگیری روابط تهران – واشینگتن را برای سال ها از بین می برد‬.”

به گزارش العربیه؛ او افزوده است: ”‫در نهایت، با روی کار آمدن چهره ای میانه رو به نام حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران، حمله آمریکا به سوریه ، فرصت طلایی دستیابی ایران و آمریکا به یک راهکار آبرومندانه برای حل مساله هسته ای را از بین می برد‬.”

موسویان ادامه داده است: ”‫هم ایران و هم آمریکا اعتقاد دارند که کاربرد تسلیحات کشتار جمعی یک جرم بزرگ است. در واقع ایران خود خسارت های فراوانی از کابرد تسلیحات شیمیایی متحمل شده که در دوران جنگ ‬8 ‫ساله با عراق، صدام حسین از آن استفاده کرد. ایران می تواند بخشی از تلاش ها برای متوقف کردن اشاعه تسلیحات کشتار جمعی در سوریه، خاورمیانه و فراتر از آن باشد‬.”

شایان ذکر است که این یادداشت در حالی منتشر شده که در روزهای گذشته اخباری مبنی بر ردو بدل شدن نامه هایی میان باراک اوباما رییس جمهوری امریکا و آقای روحانی منتشر شده است.