مهم‌ترین ناقلان خطرناک کرونا را بشناسید

0
21

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با بیان این‌که موج جدید بیماری کوویدـ۱۹ در کل دنیا آغاز شده و کشور ما نیز از تنش‌های این موج جدید مصون نخواهد بود، بر پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی به عنوان یکی از اصلی‌ترین کانون‌های ابتلا تاکید کرد.

 دکتر علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران گفت: در عرصه جهانی شاهد موج جدید بیماری کوویدـ۱۹ هستیم، طی دو روز گذشته در ایالات متحده آمریکا بالاترین میزان مرگ‌ومیر از شروع بیماری کرونا ثبت شد، همچنین آمار کسب‌شده از کشورهای اروپایی نیز مبنی بر افزایش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر است. بنابراین موج جدید افزایش بیماری در دنیا آغاز شده و طبیعتاً از آنجا که این بیماری یک پاندمی است، کشور ما نیز از تنش‌های موج جدید بیماری مصون نخواهد بود.

وی گفت: بخشی از افزایش آمارهای ابتلا و فوتی کشور در همخوانی با گسترش جهانی این بیماری است، همان‌طور که از قبل پیش‌بینی می‌کردیم در فصل پاییز با سرد شدن تدریجی هوا، بروز بیماری‌های تنفسی و به خصوص با توجه به عدم امکان حضور در فضاهای غیر مسقف و باز و همچنین افزایش حضور افراد در فضاهای بسته بار بیماری نیز افزایش یافته است.

زالی با اشاره به مطالعه اخیر نیچر در رابطه با نقش مداخلات کرونایی در کاهش گسترش کروناویروس ادامه داد: براساس نتایج این مطالعه متاسفانه تجمعات کوچک و متوسط یا همان گردهمایی‌های کوچک در رده اول مخاطرات اجتماعی و عامل شیوع بیماری قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که دورهمی‌های خانگی کاملا در زمره این گروه پرمخاطره قرار می‌گیرد، گفت: در همین راستا کشورهای ایتالیا و اسپانیا یکی از دلایل افزایش بیماری در دوره جدید را تجمعات فردی و اجتماعی اعلام کرده‌اند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران در رابطه با نقش موثر گردهمایی‌های خانگی در شیوع بیشتر بیماری توضیح داد: با شروع فصل سرما و طولانی‌شدن شب‌ها از مردم شریف تهران می‌خواهیم که از دورهمی‌های خانگی و خانوادگی که به شدت کانون ابتلای بیماری است، اجتناب کنند.

زالی با اشاره به یک نکته مهم در این رابطه گفت: در تجمعات خانگی افراد جوان که معمولاً به علت کفایت سیستم ایمنی فاقد علائم بیماری هستند نیز حضور دارند که متاسفانه این افراد ناقلان فعال و خطرناک بیماری محسوب می‌شوند که با شرکت در جمع‌های خانوادگی می‌توانند باعث انتقال بیماری شوند.

وی گفت: در اکثر جمع‌های خانوادگی افراد مسن و سالمندان نیز حضور دارند، بنابراین حضور ناقلان جوان در کنار افراد مسن خانواده می‌تواند باعث افزایش چشمگیر آمار مرگ‌ومیرها شود، چراکه یکی از دلایل افزایش آمار فوتی‌های کرونا جمعیت پرخطری است که در معرض این بیماری قرار می‌گیرند و این مسئله در دورهمی‌های خانوادگی اتفاق می‌افتد.