مریخ‌نورد “استقامت” به حرکت درآمد

0
58

به گفته‌ی مقامات ناسا، مریخ‌نورد “استقامت” در روز پنجشنبه اولین سفر خود بر روی مریخ را انجام داد و روی سطح این سیاره به حرکت درآمد.

 این سطح‌نورد به طور کلی ۲۱.۳ فوت(۶.۵ متر) جابجا شد و این جابجایی ۳۳ دقیقه به طول انجامید. در طول این حرکت “استقامت” به جلو حرکت کرد، چرخید و عقب عقب حرکت کرد. حداکثر سرعت آن ۰.۱ مایل بر ساعت (۰.۱۶ کیلومتر بر ساعت) است.

آنایس ظریفیان(Anais Zarifian) مهندس آزمایش حرکتی در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در کالیفرنیا می‌گوید: اولین حرکت ما فوق‌العاده بود. استقامت به خوبی کار می‌کرد و ما بسیار هیجان زده‌ایم. این تازه آغاز کار است.

گروه عملیات همچنین اعلام کردند که قصد دارند محل فرود “استقامت” در دهانه‌ی جزرو را “اکتاویا ای بالتر”(Octavia E. Butler Landing) نامگذاری کنند که نام یک نویسنده‌ی داستان‌های علمی تخیلی است و نخستین نویسنده‌ی علمی تخیلی دریافت کننده‌ی بورس مک‌آرتور است.

درحالی که “استقامت” بدنه‌ای مشابه مریخ‌نورد “کنجکاوی” دارد که در سال ۲۰۱۲ روی مریخ نشست اما بهبود سیستم حرکتی آن به این معناست که می‌تواند در مدتی مشابه مسافت بیشتری طی کند. حداکثر سرعت هر دو سطح‌نورد یکی است. دوربین‌های جدید “استقامت” و نرم‌افزار بهبود یافته‌ی حرکتی آن به آن کمک می‌کند تا هنگام حرکت تصمیم بگیرد کجا می‌خواهد برود.

در حالی که “کنجکاوی” برای تصمیم‌گیری نیاز به توقف داشت این موضوع باعث می‌شود “استقامت” مسافت بیشتری را با سرعت طی کند در حالی که سرعتی برابر با “کنجکاوی” دارد.

برای آماده شدن برای این حرکت گروه باعث شدند مریخ‌نورد چرخ‌هایش را در محل مورد نظر قرار دهد و مطمئن شدند که چرخ‌ها می‌توانند تمام فعالیت‌هایشان را انجام دهند و آماده سفر هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، در میان این کارهای مهم حرکت دادن بازوها برای برداشتن نمونه و همچنین آزمایش حسگرهای باد که دما، رطوبت، اشعه، غبار و باد را بررسی می‌کنند نیز وجود دارد.