مراسم تقدیر از محمد رسول اف در نورمبرگ

0
202

مراسم تقدیر از محمد رسول اف، رییس افتخاری جشنواره فیلم حقوق بشر نورنبرگ بدون حضور وی برگزار شد.

شامگاه سه شنبه هشتم أکتبر، مقامات شهری، مسئولان حقوق بشری و برگزار کنندگان و سینماگران حاضر در جشنواره حقوق بشر نورمبرگ گردهم آمدند، تا ضمن اعلام برندگان بخش های مختلف، از محمد رسول اف فیلمساز شهیر ایرانی و رییس افتخاری این دوره از جشنواره تقدیر به عمل اورند.

آنچه این مراسم را تحت الشعاع قرار داده بود، توقیف پاسپورت رسول اف در ایران و ممانعت از حضور وی در این رویداد بود.

خانم “آندریا کوئن” که مدیریت این جشنواره سینمایی حقوق بشری را بر عهده دارد، از رسول اف و شهامت وی در راه آزادی و حقوق انسانی سخن گفت و سپس پیام رسول اف به حاضران، توسط یکی از همکاران وی در آخرین ساخته اش، که نمی خواست اسمش به پاس زحمات سایر همکاران بی نامشان ذکر شود، قرائت شد. وی، از همکاری دیرینه و مطلوبش با این فیلمساز و از نگاه همیشه انساندوستانه ی وی سخن گفت.

دیگر همکارِ رسول اف در دست نوشته ها نمی سوزند نیز، از کارآمدیِ بیشترِ هنر در قیاس با علم و فلسفه و دین در عصر حاضر سخن گفت و هنرهای داستانی به خصوص سینما را، الگویی برای دلپذیرتر کردن زندگی خواند. وی از رسول اف به عنوان فیلمسازی یاد کرد که در همه ی دوران کاری خویش، در پی تلاش برای آگاهی رسانی به بشر، برای دست یابی به حقوق إنسانی خویش بوده است.

چهارشنبه شب نیز، فیلم”دست نوشته ها نمی سوزند” در یک برنامه ویژه به عنوان فیلم اختتامیه ی این جشنواره و در سالن لبریز از تماشچی، به نمایش درآمد و مورد توجه تماشاگران قرار گرفت.

به گزارش ادوارنیوز; به گفته ی مسئولان جشنواره، عدم إمکان خروج رسول اف از ایران و صندلی خالی وی در جشنواره، سایر رویدادهای این جشنواره را تحت الشعاع قرار داده است.