محکومیت سنگین یک کشیش مسیحی و سه نوکیش مسیحی در دادگاه انقلاب

0
235

منصور برجی، سخنگوی سازمان ماده ۱۸، وابسته به شورای کلیساهای همگام در لندن گفت یک کشیش مسیحی و سه نوکیش مسیحی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده به حکم‌های سنگین ۱۰ و ۱۵ سال حبس محکوم شده‌اند.

به گفته آقای برجی کشیش ویکتور بت تمرز، هادی عسگری و کاویان فلاح محمدی در تاریخ ۱۳ خرداد ماه ۱۳۹۶ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمد زاده هر کدام به ۱۰ سال حبس و امین افشار نادری به ۱۵ سال زندان محکوم شده اند. همچنین هر چهار نفر به مدت دو سال ممنوع الخروج شده اند. وکیل آنها قرار است تا مهلت تعیین شده به این حکم‌ها اعتراض کند.

این افراد در دو تاریخ متفاوت از سوی ماموران وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی بازداشت شدند. در تاریخ پنجم دی ماه ۱۳۹۳ جشنی به مناسبت میلاد مسیح در خانه کشیش ویکتور بت تمرز در تهران برگزار شده بود که ماموران وزارت اطلاعات با هجوم به این خانه تعدادی از مهمانان را بازداشت کردند. کاویان فلاح محمدی و امین افشار نادری از جمله مهمان‌های آن شب بودند که به همراه صاحبخانه کشیش ویکتور بت تمرز و ۱۴ نفر دیگر بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. همگی آنها پس از مدتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند.

دو سال بعد در تاریخ پنجم شهریور ماه ۱۳۹۵ ماموران نیروی انتظامی با حمله به باغی در منطقه فیروزکوه در شمال تهران یک مسیحی و چهار نوکیش مسیحی را بازداشت کردند. در جریان این بازداشت هادی عسگری، امین افشار نادری (برای بار دوم)، امیر سامان دشتی، محمود دهنوی و رامئیل بت تمرز فرزند کشیش بت تمرز بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. این تعداد به همراه خانواده‌هایشان برای تفریح به باغی در منطقه فیروز کوه در شمال تهران رفته بودند. پیش از این منصور برجی در گفتگویی با کمپین گفته بود که این افراد«در باغی که ملک شخصی است» به همراه خانواده‌هایشان برای تفریح به باغی در فیروزکوه رفته و فعالیت خاصی نداشته‌اند.

منصور برجی در همان گفتگو قبلی خود با کمپین گفته بود: «ماموران هیچ برگه ای برای ورورد به باغ و دستگیری آنها نشان نداده‌اند و وقتی امین افشار نادری از ماموران حکم بازداشت را خواسته، آنها او را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. مردها و زن ها را جدا کردند، وسایل شان را تفتیش کرده و سه نسخه انجیل که متعلق به خود افراد بوده ضبط کرده‌اند و بعد همگی مردها را با خودشان برده‌اند.»

پس از سه ماه بازداشت سه نفر از آنها(امیر سامان دشتی، محمود دهنوری و رامئیل بت تمرز) با قرار وثیقه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شدند  اما با قرار وثیقه امین افشار نادری و هادی عسگری موافقت نشد و تاکنون آنها در زندان اوین به سر می‌برند.

به گفته منصور برجی اتهامی که منجر به ۱۰ تو ۱۵ سال حبس برای این چهار نفر شده عبارتند از «اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه اندازی و اداره گروه‌های خانگی و یا همکاری در کلیساهای خانگی و تبلیغ دین مسیحیت.» امین افشار نادری علاوه بر این اتهام، به «توهین به مقدسات» هم متهم شده است.

علاوه بر اینها منصور برجی گفت: «شامیران عیسوی، همسر کشیش بت تمرز وخرداد ماه ۹۶ به دادگاه انقلاب احضار شده و به او اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در سمینارهای مسیحی خارج از کشور متهم و با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومان به صورت موقت آزاد شده است.»

سخنگوی ماده ۱۸ درباره پیشینه این بازداشت‌ها و فعالیت کشیش بت تمرز گفت که او تا پیش از بسته شدن کلیسانی پنطیاکستی آشوری شهر آرا در تاریخ ۱۹ مارچ ۲۰۰۹ (۲۹ اسفند ۷۸) رهبر این کلیسا در تهران بوده و پس از برکناری او با مداخله یوناتنبت‌کلیا، نماینده آشوری مجلس شورای اسلامی به تعطیلی دائمی جلسات کلیسا به زبان فارسی منجر شده است. پس از آن کشیش بت تمرز برای علاقمندان در کلیساهای خانگی فعالیت داشته است.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ اخیرا قاضی احمدزاده یک نوکیش مسیحی ایرانی دیگر به نام ناصر نورد گل‌تپه و سه مسیحی تبعه کشور آذربایجان را هر کدام به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. آنها از سوی این قاضی به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی به قصد براندازی نرم نظام ظ» از طریق ارتباط تشکیلاتی با کلیسای کلام زندگی در سوئد و آنچه «مسیحیت صهیونیستی» خوانده شده و با استناد به ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

به گفته اطلاعات سازمان ماده ۱۸، از ابتدای سال ۱۳۹۶ تاکنون ۱۶ نوکیش مسیحی توسط قاضی احمدژاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به حکم‌های بین پنج تا ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند.